Novi krug upisa trezorskih zapisa započeo je 27. svibnja i traje do 3. lipnja 2024. Kao i državne obveznice, trezorski zapisi se smatraju relativno sigurnim ulaganjima, a njihov veći prinos u usporedbi s kamatama na bankovnu štednju privlači veliki interes građana za ulaganje. U tekstu se kratko osvrćemo na porezni tretman ulaganja u trezorske zapise.
Nominalni iznos jednog trezorskog zapisa je 1.000,00 eura, a trenutno su u prodaji dvije vrste: jedna s rokom dospijeća od tri mjeseca, a druga s rokom od godinu dana. Građani ih kupuju uz popust, a po dospijeću će dobiti 1.000 eura za jedan zapis.
- za kraći rok, cijena jednog zapisa je 990,74 eura s ostvarenom zaradom od 9,26 eura, što čini godišnji prinos od 3,75 %.
- u slučaju ulaganja na duži rok, cijena jednog zapisa je 964,88 eura, a ostvarena zarada iznosi 35,12 eura, što predstavlja godišnji prinos od 3,65 %.
Razlika između diskontirane cijene pri kupnji i nominalne vrijednosti trezorskog zapisa po dospijeću predstavlja tzv. kamatni prinos tog ulaganja.
Porez na kamatni prinos
Prinos ostvaren ulaganjem u trezorske zapise se ne smatra dohotkom od kapitala po osnovi kamata i stoga ne podliježe obvezi obračuna i plaćanja poreza na dohodak od kapitala (prema čl. 65. st. 2. t. 4. Zakona o porezu na dohodak).
Ova odredba vrijedi od 1. siječnja 2024. godine od kada je izjednačen porezni tretman dohotka po osnovi kamata ostvarenih ulaganjem u obveznice i kamata ostvarenih ulaganjem u ostale dužničke vrijednosne papire i instrumente tržišta novca koje izdaju RH te JLPRS.
Porez na kapitalni dobitak
Kapitalni dobitak predstavlja razliku između ugovorene prodajne i nabavne vrijednosti financijske imovine. Trezorski zapisi bit će uvršteni na redovito tržište Zagrebačke burze što znači da će se njima moći trgovati na sekundarnom tržištu, međutim primitak ostvaren po toj osnovi nije predmet oporezivanja.
Eventualni primici koje fizičke osobe ostvare otuđenjem trezorskih zapisa ne smatraju se prihodima od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka i stoga ne podliježu obvezi obračuna i plaćanja poreza na dohodak od kapitala (prema čl. 67. st. 4. t. 6. Zakona o porezu na dohodak).
Naime, od 1. siječnja 2024. godine u Zakon o porezu na dohodak je također uvedena odredba da se u slučaju otuđenja dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca koje izdaju RH ili JLPRS, zbog njihovog roka dospijeća koji je obično kraći od dvije godine s ciljem zaštite štednje građana, više ne utvrđuje dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka.