Zbog učestalih upita obavještavamo naše pretplatnike da ćemo i ove godine pripremiti posebno izdanje RIF-ove OBAVIJESTI 2025. koje nismo mogli ažurirati i poslati uz RIF br. 1/25. zbog očekivanih izmjena Pravilnika o porezu na dohodak kao i donošenja novih stopa poreza na dohodak od strane jedinica lokalne samouprave. Nakon donošenje izmjena Pravilnika te novih odluka …
Isplatitelji drugog dohotka koji se smatra godišnjim dohotkom nisu obvezni svim stjecateljima drugog dohotka i autorskih honorara dostaviti potvrdu o drugom dohotku isplaćenom u 2024. godini. Potvrdu trebaju dostaviti poreznom obvezniku samo na njegov zahtjev, do 31. siječnja tekuće za drugi dohodak isplaćen u prethodnoj godini (čl. 74. st. 1. Pravilnika o porezu na dohodak; …
Mjerama aktivne politike zapošljavanja koje Hrvatski zavod za zapošljavanje provodi u 2025. godini uvedena je mogućnost dodjele novčanih potpora za isplatu minimalnih plaća. U Programu mjera ta je mogućnost sadržana u točki 9. pod nazivom Mjera za zadržavanje radnih mjesto u prerađivačkoj industriji. Poslodavci koji mogu ostvariti novačenu potporu Novčanu potporu Zavoda za zapošljavanje mogu …
Do 10. siječnja 2025. zaprimaju se prijave projektnih prijedloga na poziv na dodjelu bespovratnih sredstava „Ulaganje u učinkovitu upotrebu resursa i potpora prelasku na kružno gospodarstvo“. Na natječaj se mogu javiti poduzeća koja žele investirati u projekte recikliranja građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike. Ukupni iznos bespovratnih sredstava alociran za poziv je 58.000.000,00 eura, dok …
Početkom listopada 2024. godine na snagu stupa novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca. Još prije ljeta propis je izašao u službenom listu Republike Hrvatske kako bismo imali dovoljno vremena za prilagodbu poslovanja. Naravno da su se javile neke nejasnoće, kao prilikom svake prilagodbe novom propisu. Donosimo neka mišljenja …
Zakon o tržištu rada uređuje tržište rada kroz posredovanje pri zapošljavanju, profesionalno usmjeravanje, obrazovanje u cilju povećanja zapošljavanja radne snage, osiguranje za slučaj nezaposlenosti, mjere aktivne politike zapošljavanja, ostale aktivnosti u cilju poticanja prostorne i profesionalne pokretljivosti radne snage, novog zapošljavanja i samozapošljavanja, zapošljavanje na privremenim odnosno povremenim poslovima u poljoprivredi te ustroj, upravljanje i …
Izuzimanja od ovrhe i ograničenja ovrhe uređena su u čl. 172. i 173. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12. – 06/24.). Dok su odredbe o izuzimanju od ovrhe propisane zakonom i ne podliježu stalnim promjenama, ograničenja ovrhe ovise o statističkim pokazateljima i podliježu promjenama na godišnjoj razini. Ograničenja ovrhe ovise o visini prosječne mjesečne isplaćene …
Kad spominjemo trgovačka društva obično su prva asocijacija društva kapitala odnosno dionička društva i društva s ograničenom odgovornošću. Međutim, Zakon o trgovačkim društvima (dalje u tekstu: ZTD; Nar. nov., 111/93. – 136/24.), uređuje i drugu vrstu društava – društva osoba. Društva osoba su poseban oblik udruženja čija je glavna značajka osobna odgovornost članova vjerovnicima društva …
Financijski inspektorat je uz Hrvatsku narodnu banku, Poreznu upravu i Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga jedno od četiri nadzorna tijela navedena u članku 81. stavka 1. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (Nar. nov., br. 108/17., 39/19. i 151/22., dalje u tekstu: Zakon). Osim navedena četiri nadzorna tijela, pravo provoditi nadzor nad …
Zajednički obrtničku djelatnost mogu obavljati dva ili više supoduzetnika, pri čemu se dohodak ostvaren obavljanjem zajedničke djelatnosti utvrđuje kao jedinstveni dohodak na isti način kao i u uvjetima gdje je jedan nositelj obavljanja samostalne djelatnosti. Po isteku poreznog razdoblja, a najkasnije do 31. siječnja 2025. za 2024. godinu, nositelj zajedničke djelatnosti obvezan je nadležnoj ispostavi …
Od 1. siječnja 2025. godine stupio je na snagu novi Pravilnik o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Novi pravilnik donosi promjene u načinu određivanja vrijednosti ugovora u svrhu ispunjenja zamjenske kvote, kao i u postupanjima poslodavaca i pružatelja zamjenskih kvota. Osobe s invaliditetom neće moći pružati usluge servisiranja i održavanja kao dio zamjenske …
Izmjenama Zakona o minimalnoj plaći koje su na snazi od 1. siječnja 2025. godine ukinuta je mogućnost ugovaranja kolektivnim ugovorom do 5 % nižeg iznosa minimalne plaće u odnosu na visinu minimalne plaće propisane Uredbom Vlade RH. Prema Uredbi Vlade RH, minimalna plaća za 2025. godinu iznosi 970,00 eura bruto. Minimalne plaće prema složenosti poslova …
1. siječnja 2025. godine stupile su na snagu nove zakonske odredbe koje donose promjene u obračunu i isplati plaća s posebnim naglaskom na prilagodbu poreznih stopa tijekom godine. Najznačajnije promjene se odnose na smanjenje gornjih granica za određivanje poreznih stopa za godišnje dohotke, što će izravno utjecati na porezne obveznike u pojedinim jedinicama lokalne samouprave …
Od 1. siječnja 2025. ukinuto je oslobođenje od obveze doprinosa za radnika mlađeg od 30 godina zaposlenog na neodređeno vrijeme i oslobođenje za radnika koji se prvi puta zapošljava na određeno vrijeme. Poslodavci koji su započeli koristiti pravo na oslobođenje za mladog radnika i za radnika koji se prvi put zapošljava, nastavljaju koristiti olakšicu sve …
Obračun, naplata i zaduženja naknada za općekorisne funkcije šuma uređeno je Zakonom o šumama (Nar. nov., br. 68/18. – 36/24.), kao i Pravilnikom o načinu obračuna i uplati naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (Nar. nov., br. 88/24.). Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumama (Nar. nov., br. 36/24.), uveo je smanjenje visine naknade …
Obveznici PDV-a, temeljem čl. 85. st. 7. Zakona o PDV-u, u obračunu za zadnje razdoblje oporezivanja kalendarske godine moraju napraviti godišnje usklađenje i ako treba ispravke obračuna tijekom godine. Usklađenje se provodi u poreznoj prijavi (Obrascu PDV) za prosinac odnosno tromjesečni obveznici u prijavi za listopad – prosinac, što se nadležnoj ispostavi Porezne uprave za …
Izmjenama Zakona o PDV-u s primjenom od 1. siječnja 2025. godine povećava se prag za ulazak u sustav PDV-a na 60.000,00 eura. Porezni obveznici ranije upisani u registar obveznika PDV-a koji tijekom 2024. godine neće ostvariti ovaj prag mogu zatražiti izlazak iz sustava PDV-a. Iznimka je kod poreznih obveznika koji su tijekom 2024. godine postali …
Dohodak od imovine ostvaren iznajmljivanjem kuća, stanova, soba i postelja putnicima i turistima, organiziranjem kampova i iznajmljivanjem objekata za robinzonski smještaj se i u 2025. godini oporezuje u godišnjem paušalnom iznosu, ali su izmijenjeni kriteriji po kojima će predstavnička tijela gradova i općina donositi odluke o visini poreza. Od 2025. godine visina godišnjeg paušalnog poreza …
U članku se pojašnjava što je dohodak ostvaren iz ili u inozemstvu, kada je taj dohodak oporeziv i kako se prijavljuje Poreznoj upravi. Također se daju praktični primjeri čestih situacija ostvarivanja tog dohotka uz prikaz prijavljivanja na obrascima INO-IZJAVA i INO-DOH …
Od 2025. godine, dopunom Zakona o porezu na dohodak, uvodi se nova porezna olakšica za povratnike u Republiku Hrvatsku. Cilj ove olakšice je poticanje povratka iseljenika kako bi se ublažili demografski izazovi s kojima se država suočava. Olakšica se primjenjuje u obliku povrata poreza na dohodak iz plaće tijekom razdoblja od pet godina. Utvrđuje se …
Za 2026. godinu najavljuju se značajne promjene u sustavu poreznih olakšica za uzdržavane članove dok će u 2025. godini i dalje biti na snazi postojeći model. Ovaj model omogućava povećanje osnovnog osobnog odbitka primjenom propisanih koeficijenata koji ovise o broju, statusu i specifičnim okolnostima uzdržavanih osoba. Od 1. siječnja 2025. godine povećan je iznos osnovnog …
U 2025. nema promjena u vrstama i stopama doprinosa koji se obračunavaju pri isplati drugog dohotka i autorskih honorara. Možebitne novine odnose se na stopu po kojoj se obračunava predujam poreza na dohodak za stjecatelje s prebivalištem u gradovima i općinama u kojima se od 1. siječnja 2025. primjenjuje izmijenjena niža stopa poreza na dohodak …
Kao jednu od mjera sprječavanja premještanja dobiti između povezanih osoba koja posluju u različitim poreznim jurisdikcijama, porezni propisi definiraju pravila o kontroliranim inozemnim društvima koje je potrebno razmotriti prilikom oporezivanja dobiti povezanih društava. Podaci potrebni za utvrđivanje kontroliranih inozemnih društava dostavljaju se Poreznoj upravi na obrascu Prijava činjenica bitnih za oporezivanje odnosno podaci potrebni za …
Pravilnikom o porezu na dobit propisana je obveza sastavljanja i predaje izvješća o poslovnim događajima s povezanim osobama. Za te potrebe o poslovnim događajima s povezanim osobama koristi se Obrazac PD-IPO. Obrazac se predaje kao prilog uz prijavu poreza na dobit za 2024. godinu. Rok predaje izjednačen je s prijavom poreza na dobit. Izvješće o …
Visinu kamatne stope na zajmove između povezanih osoba određuje ministar financija odlukom, koja se objavljuje u Narodnim novinama. Pravilo je da se kamatna stopa objavljuje u godini koja prethodi godini u kojoj će se ta kamata primjenjivati. Ministar je odlučio da kamata između povezanih osoba u 2025. godini iznosi 4,38 % …
Prijava poreza na dobit sastavlja se za porezno razdoblje koje u praksi najčešće završava 31. prosinca. Obveznici poreza na dobit dužni su poreznu prijavu predati na PD obrascu najkasnije četiri mjeseca nakon isteka razdoblja za koje se utvrđuje porez na dobit, osim u posebnim slučajevima (statusne promjene, stečaj, likvidacija, prestanak poslovanja). Za 2024. godinu obveza …
MRS 8 – Računovodstvene politike, promjene računovodstvenih procjena i pogreške, zahtijeva od subjekta da objavi postoje li novi računovodstveni standardi koji su izdani, ali još nisu stupili na snagu te informacije relevantne za procjenu mogućeg utjecaja koji će zbog primjena novih računovodstvenih standarda nastati na financijske izvještaje subjekta. U nastavku autorica prikazuje sažetak koji uključuje …
Članarinu turističkim zajednicama dužne su plaćati pravne i fizičke osobe koje, prema odredbama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama (Nar. nov., br. 52/19. i 144/20.), obavljaju djelatnosti za koje je propisana obveza plaćanja članarine. Od stupanja Zakona na snagu 1. siječnja 2021. godine, nije bilo izmjena vezanih uz način obračuna članarine. Posebnost od 2023. godine …
Priznavanje, mjerenje, nabava i računovodstveni tretman postrojenja i opreme česti su slučajevi upravljanja imovinom u poslovanju poduzetnika. Ovaj segment dugotrajne imovine u financijskim izvještajima poduzetnika predstavlja materijalnu imovinu. Računovodstveno evidentiranje te imovine, kao i kriteriji za njezino priznavanje, bit će obrađeni u ovom članku, uz prikaz primjera knjiženja u poslovnoj praksi poduzetnika …
Prilikom sastavljanja financijskih izvještaja uprava društva mora posebnu pozornost posvetiti događajima koji su nastali u razdoblju nakon datuma bilance, a sve do datuma na koji je odobreno izdavanje financijskih izvještaja. Ovisno o svojim značajkama, ti poslovni događaji mogu za posljedicu imati ili usklađivanje financijskih izvještaja ili samo obvezu njihove objave u bilješkama uz financijske izvještaje …
Poslovni događaju koji u trenutku nastanka ne uzrokuju promjene bilančnih pozicija odnosno ne utječu na imovinu, obveze, kapital, prihode, rashode i rezultat poslovanja kao temeljne knjigovodstvene kategorije evidentiraju se kao izvanbilančni zapisi. Takvi poslovni događaji mogu u budućnosti, u određenim okolnostima poprimiti nova obilježja te utjecati na bilančne pozicije i zbog toga su bitan izvor …
Za 2024. godinu godišnji financijski izvještaji sastavljaju se prema Zakonu o računovodstvu (Nar. nov., br. 85/24.) i prema Pravilniku o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 95/16., 144/20. i 158/23.), kojim su propisani obrasci financijskih izvještaja: bilanca, račun dobiti i gubitka, izvještaj o novčanim tokovima po direktnoj i indirektnoj metodi, izvještaj o …
Dana 1. siječnja 2025. godine stupaju na snagu izmjene i dopune šest poreznih propisa koji su u javnosti prezentirani kao novi krug porezne reforme. Najvažnije novine odnose se na uvećanje osobnog odbitka, promjenu porezne tarife i snižavanje stopa poreza na dohodak, ukidanje olakšica u sustavu obveznih doprinosa, uvođenje poreza na nekretnine i povećanje praga za …
Međunarodni dan volontera obilježavamo 5. prosinca s ciljem iskazivanja zahvalnosti pojedincima i organizacijama koje su svoje vrijeme, znanje i energiju poklonili drugima. Volontiranje se prepoznaje i promiče kao aktivnost ili usluga od interesa za Republiku Hrvatsku koje dovodi do poboljšanja kvalitete života, izgradnje socijalnog kapitala, osobnog razvoja, do aktivnog uključivanja osoba u društvena zbivanja te …
Tijela javne vlasti dužna su najkasnije do 31. siječnja tekuće godine dostaviti Povjereniku za informiranje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za prethodnu godinu. Povjerenik za informiranje propisuje i na svojim internetskim stranicama objavljuje sadržaj i način podnošenja izvješća. Na osnovi prikupljenih izvješća, Povjerenik izrađuje svoje izvješće o provedbi Zakona o pravu …
Sposobnost za obavljanje profesionalne djelatnosti predstavlja uvjet sposobnosti gospodarskog subjekta kojega naručitelj može, ali nije obvezan propisati dokumentacijom o nabavi. Nerijetko je ono uvjet za izvršenje ugovora ili poseban uvjet po posebnom zakonu pa naručitelj mora biti oprezan i ocijeniti hoće li takvo ovlaštenje ili članstvo propisivati u okviru uvjeta sposobnosti ili po posebnoj točki …
Prema važećem Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, neprofitne organizacije koje zadovoljavaju određene kriterije obvezne su omogućiti uvid ili reviziju svojih financijskih izvještaja. Takve usluge, sukladno Zakonu o reviziji, u Republici Hrvatskoj mogu pružati revizorska društva koja posjeduju odobrenje Ministarstva financija za obavljanje revizije. Kako bi neprofitne organizacije bile upoznate s postupcima koje …
Zakonom o PDV-u propisano je da porezni obveznik mora u prijavi PDV-a koju podnosi za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine napraviti sva usklađenja i ispravke za tu kalendarsku godinu. Tako je obvezno na kraju godine uskladiti odbitak pretporeza prema konačnom postotku prava na odbitak pretporeza ako je došlo do njegove promjene u odnosu na privremeni …
U skladu s pravilima financijskog izvještavanja u sustavu proračuna, JLP(R)S-i 1, proračunski i izvanproračunski korisnici državnog proračuna i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezni su za 2024. sastaviti i predati financijske izvještaje. Uobičajeno, Ministarstvo financija kvartalno objavljuje Okružnicu o predaji financijskih izvještaja u kojoj se daje pregled obveznika predaje financijskih izvještaja, rokovi, obrasci, način popunjavanja …
U Riznici se nalazi članak o utvrđivanju rezultata po kategorijama od poslovanja, nefinancijske i financijske imovine i način provođenja korekcije ostvarenih rezultata. Potreban je radi popunjavanja obrasca PR-RAS i BILANCA. U ovom članku se pojašnjava značajna novina u tumačenju odredbi proračunskog računovodstva, a to je utvrđivanje rezultata po kategorijama i svakom izvoru financiranja. Godinama je …
Utvrđivanje rezultata u proračunskom računovodstvu predstavlja značajnu specifičnost budući da se utvrđuju tri rezultata, a na kraju se provode i tri korekcije rezultata. U članku se pojašnjava utvrđivanje i korekcije rezultata za sve one obveznike koji utvrđuju rezultat prema ukupnim prihodima i primicima, rashodima i izdacima po kategorijama, na način kako se popunjavaju obrasci PR-RAS …
Prema modificiranom računovodstvenom načelu nastanka događaja, u proračunskom računovodstvu ne iskazuje se rashod amortizacije, već se provodi ispravak vrijednosti. Obračun ispravka vrijednosti ne utječe na rezultat poslovanja iz razloga što je rashod nabave dugotrajne imovine priznat u trenutku nabave, ali se provodi radi izražavanja realne vrijednosti dugotrajne nefinancijske imovine. U članku se kratko obrazlaže obračun …
Polazna osnovica za izračun zatezne kamate je kamatna stopa koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja koje je obavila prije prvog kalendarskog dana tekućeg polugodišta. U Narodnim novinama 153/24. objavljeno je da kamatna stopa koju je Europska središnja banka primijenila na svoje posljednje glavne operacije refinanciranja i koja je na …
Nakladnik: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika Uredništvo monografije: Predsjednik: prof. dr. sc. Lajoš Žager Članovi: prof. dr. sc. Danimir Gulin, dr. sc. Petra Halar, Marijana Krivec, Ivica Milčić, univ. spec. oec. Redaktor: prof. dr. sc. Danimir Gulin Kategorije: Besplatno Časopis u PDF formatu Da bi vidjeli časopis, potrebno je da budete ulogirani …
Neoporezivi dar za djecu u 2024. godini iznosi 140,00 eura po djetetu do 15 godina starosti, prigodna nagrada iznosi 700,00 eura po radniku godišnje, neoporezivi dar u naravi do 133,00 eura godišnje po radniku, a nagrada za radne rezultate iznosi 1.120,00 eura godišnje po radniku. U časopisu broj 12/2024. u članku Prigodne isplate nagrada radnicima …
Do 6. prosinca ove godine otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga „Inkluzivne usluge ustanova u kulturi“, na koji se mogu prijaviti ustanove u kulturi te samostalno ili u partnerstvu s umjetničkim organizacijama, udrugama, ustanovama ili jedinicama lokalne ili područne (regionalne) samouprave, predložiti projekte kojima će se ostvariti dva specifična cilja ovoga natječaja. Prvi je …
Zakonom o radu pravo na godišnji odmor povoljnije je utvrđeno za osobe koje koriste pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju. Radnik odnosno radnica koji nisu mogli iskoristiti godišnji odmor odnosno dio godišnjeg odmora ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja …
U posljednjoj godini, propisi vezani uz zaštitu potrošača, inače vrlo turbulentni, miruju. No valja se ipak podsjetiti na brojne obveze trgovaca vezane uz zaštitu potrošača, isticanje cijena i uopće provođenje sezonskih sniženja …
Kodeks korporativnog upravljanja je skup smjernica i preporuka koje definiraju najbolje prakse u upravljanju trgovačkim društvima, s ciljem poboljšanja odgovornosti, transparentnosti i efikasnosti u njihovom poslovanju. Prema Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (dalje u tekstu: HANFA) usluga korporativnog upravljanja usmjerena je na povećanje odgovornosti relevantnih osoba unutar društva te jačanje mehanizama unutarnje i vanjske …
Podjela društava kapitala uređena je u GLAVI VII.a Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 130/23.), od čl. 550.a do čl. 551.n. U navedenoj glavi Zakona o trgovačkim društvima (dalje: ZTD) uređuju se: podjela s osnivanjem, podjela s preuzimanjem i prekogranična podjela. Radi se samo o podjeli društava kapitala, društva s ograničenom odgovornošću …
Paušalni porez na dohodak mogu plaćati fizičke osobe koje ostvaruju primitke od obavljanja samostalne djelatnosti obrta i s obrtom izjednačene djelatnosti, poljoprivrede i šumarstva te samostalne djelatnosti koja se obavlja kao domaća radinost i sporedno zanimanje, a nisu upisane u registar obveznika PDV-a te ako im ukupni primici po osnovi djelatnosti u poreznom razdoblju nisu …
Člankom 224. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14. – 64/23. – Odluka USRH), uređen je radnopravni status pričuvnika za vrijeme izvršavanja vojne obveze. Radnik ostvaruje prava iz radnog odnosa kao da radi, a poslodavac ostvaruje pravo na naknadu troškova plaće i drugih materijalnih prava pričuvnika pozvanih radi izvršavanja vojne obveze. U članku se opisuje …
Kvotno zapošljavanje osoba s invaliditetom predstavlja ključnu mjeru za njihovu profesionalnu integraciju. Unatoč zakonskim obvezama, mnogi poslodavci još uvijek nisu dovoljno informirani o prednostima zapošljavanja osoba s invaliditetom niti prepoznaju kvalitetu radne snage koju one mogu donijeti. Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, poslodavci su obvezni zaposliti osobe s invaliditetom u …
Prema propisima o porezu na dohodak koji se primjenjuju u 2024. godini, radnik može ostvariti neoporezive godišnje nagrade po više osnova: prigodnu nagradu do 700,00 eura godišnje, novčanu nagradu za radne rezultate do 1.120,00 eura godišnje, dar u naravi do 133,00 eura godišnje i dar za dijete do 15 godina starosti u iznosu do 140,00 …
Porezni obveznik koji je tijekom 2024. godine imao oporezive isporuke (uključivo i financijske usluge koje su oslobođene PDV-a) u iznosu koji nije bio veći od 60.000,00 eura (prema predloženim izmjenama Zakona o PDV-u koje stupaju na snagu 1. 1. 2025.)1 stekao je uvjete za izlazak iz sustava PDV-a, tj. postaje tzv. ‘’mali porezni obveznik’’. Ako …
Prema Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u, i prema najavama nakon njegovog prvog čitanja, očekuje se da će prag za ulazak u sustav PDV-a od 1. siječnja 2025. godine biti propisan u iznosu 60.000,00 eura. Nakon ostvarene vrijednosti isporuka iznad tog iznosa porezni obveznik obvezan se upisati u registar obveznika PDV-a. Zahtjev …
Porezni obveznik mora u prijavi PDV-a za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine napraviti sva usklađenja i ispravke za tu kalendarsku godinu. Radi se o konačnom obračunu PDV-a u okviru obračuna za posljednje razdoblje oporezivanja (prosinac odnosno listopad – prosinac). Autorica u članku daje podsjetnik na pripremne radnje za sastavljanje obračuna za posljednje razdoblje oporezivanja u …
Obrti, slobodna zanimanja i poljoprivredne djelatnosti u Hrvatskoj u pravilu započinju poslovanje pod sustavom oporezivanja porezom na dohodak. Prema podacima Hrvatske obrtničke komore, aktivno je više od 105.000 obrta, dok je broj slobodnih zanimanja i poljoprivrednika značajan, iako javno nedostupan. U određenim okolnostima, porezni obveznici iz ovih djelatnosti mogu biti obvezni promijeniti način oporezivanja te …
Ključni resursi svake poslovne funkcije pa tako i interne revizije, koja predstavlja specifičnu stratešku infrastrukturnu funkciju unutar poduzeća, ljudski su resursi i njihove kompetencije. Upravo kompetentni interni revizori trebaju biti vješti i sposobni učinkovito i djelotvorno kombinirati preostale, također, izrazito ograničene materijalne, financijske i vremenske resurse funkcije interne revizije kako bi, u što je moguće …
S obzirom da su zalihe vrlo često značajna stavka financijskih izvještaja, revizor prilikom provođenja revizije svoje postupke mora planirati na način koji će mu omogućiti prikupljanje dostatnih i primjerenih revizijskih dokaza vezanih uz zalihe. Kao dio revizorskih testiranja, revizor općenito mora provjeriti određene tvrdnje vezane za stanja zaliha na kraju razdoblja, kao što su: postojanje, …
Ovisno o prirodi ulaganja u vlasničke glavničke instrumente, obveznici Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja mjere njihovu vrijednost po trošku stjecanja, metodom udjela ili ih iskazuju po fer vrijednosti. U članku se obrazlaže okvir za vrednovanje ovih instrumenata te se na primjerima prikazuju ključne tehnike vrednovanja …
Zalihe, koje su dio kratkotrajne materijalne imovine, predstavljaju važnu imovinsku stavku u društvima koja se bave trgovačkom djelatnošću. Stoga, pravilno mjerenje zaliha i provođenje ispravka njihove vrijednosti imaju ključnu ulogu u prikazivanju stvarnog financijskog stanja i uspješnosti poslovanja društva, što je osnovni zahtjev financijskog izvještavanja. Računovodstveni postupci vezani uz naknadno mjerenje zaliha trgovačke robe uređeni …
S obzirom da se približava kraj poslovne 2024. godine, potrebno je voditi računa o tome da financijski izvještaji trebaju istinito i fer prezentirati financijski položaj, financijsku uspješnost i novčane tokove poduzetnika. Istinito i objektivno predočavanje zahtijeva vjerno predočenje učinaka transakcija i drugih poslovnih događaja, a u skladu s kriterijima priznavanja imovine, obveza, kapitala, prihoda i …
Poduzetnici često imaju na stanju dugotrajnu imovinu koja je zastarjela, oštećena ili nepotrebna te se njenom uporabom ne mogu ostvariti buduće ekonomske koristi. U takvim slučajevima tu imovinu je potrebno trajno povući iz upotrebe odnosno rashodovati. U članku se obrazlažu računovodstveni i porezni aspekti rashodovanja imovine i na primjerima pojašnjava postupanje s takvom imovinom …
Svaki poduzetnik dužan je, prije početka korištenja osnovnog sredstva, procijeniti korisni vijek upotrebe temeljem kojega utvrđuje stopu amortizacije odnosno godišnji iznos amortizacije. Sukladno HSFI-u 6 odnosno MRS-u 16 poduzetnici su dužni korisni vijek upotrebe preispitati barem jednom na kraju svake poslovne godine. Ukoliko se utvrdi da je došlo do promjene u procjeni korisnog vijeka upotrebe, …
Inventura imovine i obveza obvezni je proces za sve poduzetnike, kako je propisano Zakonom o računovodstvu i Općim poreznim zakonom. Ovaj postupak obuhvaća popis stvarnog stanja imovine i obveza te usklađenje s knjigovodstvenim evidencijama. Točnost godišnjeg popisa ključna je za pouzdanost financijskih izvještaja, a pravilna organizacija, uključujući imenovanje odgovornih osoba i definiranje rokova, igra značajnu …
Kalendarska godina je sve bliže kraju. Većini poduzetnika to je ujedno i kraj poslovne godine. U tom razdoblju pred kraj poslovne/kalendarske godine poželjno je prekontrolirati stanja imovine, obveza i kapitala i odraditi ispravke uočenih grešaka. 2024. godina prva je godina u kojoj je i tekuće i usporedno razdoblje iskazano u eurima. Iako još mnogo posla …
Izmjenama i dopunama Zakona o lokalnim porezima koji je u proceduri donošenja, od 1. siječnja 2025. godine odredbe o porezu na kuće za odmor zamjenjuju se porezom na nekretnine. Prema prijedlogu, porezom na nekretnine oporezivat će se vlasnici stanova i kuća koji se ne koriste za svrhe stanovanja. Porezni obveznik je vlasnik stana ili kuće …
Svi obveznici primjene Zakona o javnoj nabavi, javni i sektorski naručitelji, moraju donijeti plan nabave za poslovnu ili proračunsku 2025. godinu. Pravilnikom je propisan i obvezan sadržaj plana nabave kojega se naručitelji moraju pridržavati prilikom izrade. Određivanje roka za njegovo donošenje značajno je promijenjeno odredbama novog Zakona o proračunu, ali za proračunske i izvanproračunske korisnike …
Predmet ovoga članka je sukob interesa u postupcima javne nabave sufinancirane iz EU fondova. Europska Komisija u izvršenju proračuna Unije vrlo ozbiljno pristupa zaštiti financijskih interesa te je poseban naglasak stavljen na provjeru sukoba interesa, prijevare, korupcije i dvostrukog financiranja. Mogući ili navodni sukobi interesa mogu se pojaviti u bilo kojem trenutku. Sukob interesa u …
Dana 31. listopada 2024. godine Vlada Republike Hrvatske usvojila je Uredbu o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja učinkovitosti rada zaposlenih u javnim službama (Nar. nov., br. 127/24.). Predmetnom Uredbom uređuje se postupak, način ocjenjivanja rada i kriteriji ocjenjivanja koji su opće primjenjivi na sva radna mjesta u javnim službama, s ciljem vrednovanja rada zaposlenika kroz …
Pravo na naknadu troškova prijevoza za dolazak na posao i odlazak s posla jednako je uređeno važećim kolektivnim ugovorima za državne službenike i namještenike i za zaposlene u javnim službama: za državne službe u KU-om za državne službe, a za zaposlene u javnim službama TKU-om za javne službe. Svaki od ovih kolektivnih ugovora tumači posebno …
Paušalno oporezivanje porezom na dobit predviđeno je isključivo za obveznike poreza na dobit u neprofitnom sektoru. Navedeno je omogućeno neprofitnim osobama koje u prethodnom poreznom razdoblju nisu po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti ostvarili prihode veće od 1.000.000,00 eura te koje ne obavljaju isključivo gospodarsku djelatnost i čiji prihodi od gospodarske djelatnosti ne prelaze 50 % …
U okviru obračuna za posljednje razdoblje oporezivanja obveznici PDV-a imaju obvezu napraviti godišnja usklađenja i ispravke u odnosu na obračune koje su dostavljali tijekom godine. Obveza i način sastavljanja obračuna za posljednje razdoblje oporezivanja kalendarske godine propisana je čl. 85. st. 7. Zakona o PDV-u i čl. 173. st. 7. Pravilnika o PDV-u, a u …
Prije sastavljanja financijskih izvještaja za 2024. godinu, neprofitne organizacije koje vode jednostavno knjigovodstvo i primjenjuju novčano računovodstveno načelo trebaju provesti određene kontrolnoanalitičke postupke u svezi vođenja poslovnih knjiga jednostavnog knjigovodstva …
Inventura u neprofitnim organizacijama predstavlja važan postupak koji se provodi krajem svake kalendarske godine s ciljem osiguravanja točnosti financijskih evidencija i očuvanja imovine organizacije. Ovaj proces omogućava provođenje internih kontrola, identifikaciju nepravilnosti i otkrivanje mogućih štetnih postupanja, čime se doprinosi transparentnosti i odgovornom upravljanju resursima. Popis imovine i obveza neprofitnih organizacija, kao i njihovo usklađivanje …
Novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i računskom planu stupio je na snagu s početkom 2024. godine, ali se u u knjigovodstvenim evidencijama primjenjuje od 1. siječnja 2025. godine. U članku se pojašnjavaju promjene u knjigovodstvenom evidentiranju prema novom Pravilniku koje treba uzeti u obzir prilikom prijenosa pročetnog stanja s 1. 1. 2024. godine odnosno evidentiranje …
Novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i računskom planu, koji je stupio na snagu 1. 1. 2024. godine donosi promjenu u načinu provođenja ispravka vrijednosti potraživanja. Kriterij proteka roka naplate potraživanja ostaje i nadalje, ali samo ako je proteklo više od dvije godine dana pa se primjenjuje jedinstvena stopa 100 %. Ista stopa se primjenjuje i …
Čelnik JLP(R)S ili proračunskog korisnika treba donijeti odluku o provođenju godišnjeg popisa imovine i obveza najkasnije do 31. 12. 2024. godine. U preambuli Odluke poziva se na odredbe novog Pravilnika o proračunskom računovodstvu i računskom planu. Godišnji popis imovine i obveza, koji se provodi svake godine, važan je čimbenik u računovodstvenoj pripremi za sastavljanje financijskih …
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 14. studenoga 2024. usvojila i Hrvatskom saboru na usvajanje uputila Nacrt prijedloga državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu. Autorica u članku daje pregled prihodne i rashodne strane proračuna te procjene manjka/viška opće države za navedeno plansko razdoblje …
Vlada Republike Hrvatske usvojila je Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu. Autorica u članku daje pregled kretanja prihoda, rashoda te procjene ukupnog manjka proračuna opće države nakon usvojenih izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske …
U ponedjeljak, 25. studenoga 2024. godine, Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika u predivnoj dvorani Panorama na 17. katu hotela The Westin svečano je proslavila 70. godišnjicu svojeg uspješnog postojanja, kontinuiranog doprinošenja i promicanja računovodstvene, revizijske i financijske profesije, što se očekuje i u budućnosti kojoj se treba pravovremeno i proaktivno prilagođavati te sukladno tome …
RIF_Upute za izradu lokalnih proračuna 2025 – 2027 RIF_Upute za izradu državnog proračuna za razdoblje 2025. – 2027 Danijela Stepić, univ.spec.oec. Dario Runtic, bacc.oec. Nevenka Brkić, dipl.oec …
Do 2. prosinca ove godine otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga „Jačanje kapaciteta socijalnih partnera – faza I“, na koji se mogu prijaviti socijalni partneri – udruge poslodavaca i sindikati. Cilj natječaja je dodijeliti 6 milijuna eura kako bi se, kroz osposobljavanje i umrežavanje te razvoj usluga namijenjenih članstvu udruga poslodavaca i sindikata ojačali …
U ovom članku bit će izloženi primjeri iz prakse Vrhovnog suda Republike Hrvatske vezani za otkazivanje ugovora o radu zbog alkoholiziranosti radnika na mjestu rada. U broju 4/24. časopisa Računovodstvo i financije objavljen je članak pod nazivom „Provjera je li radnik pod utjecajem alkohola ili droga“, dok je članak na temu „Alkoholizam i druge ovisnosti …
U situaciji sve veće potražnje stranih radnika, poslodavci rješenje nalaze u Agencijama za privremeno zapošljavanje koje nude usluge ustupanja radnika. Agencije posluju po načelu da sklapaju ugovor o radu s radnikom kojega onda, temeljem ugovora o ustupanju, ustupaju na rad drugom poslodavcu. U smislu Zakona o strancima, Agencija se smatra radnikovim poslodavcem koja u njegovo …
Internet trgovina je nesumnjivo naša svakodnevica, no odlučimo li se na poduzetnički pothvat valja dobro poznavati pravnu osnovu poslovanja. Od samog početka poslovanja, preko isticanja cijena, prigovora potrošača do omogućavanja jednostranog raskida od strane potrošača u roku 14 dana bez navođenja razloga. Internet kupovina iz udobnosti vlastitog doma potrošačima nosi brojne pogodnosti. Naš zakonodavac pokušava …
Pripajanje i spajanje trgovačkih društava uređeno je u GLAVI II. Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 130/23) od čl. 512. do čl. 550. U navedenoj glavi Zakona o trgovačkim društvima (dalje: ZTD) uređeno je: pripajanje i spajanje dioničkih društava, pripajanje dioničkoga društva društvu s ograničenom odgovornošću, pripajanje i spajanje društava s ograničenom …
Fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta, slobodnog zanimanja te poljoprivrede i šumarstva, od koje utvrđuju dohodak kao razliku primitaka i izdataka, dužni su voditi poslovne knjige primjenjujući načelo blagajne. Ako se obavljajući djelatnost koriste dugotrajnom imovinom čija je pojedinačna nabavna vrijednost veća od 665,00 €, a vijek trajanja dulji od godine dana, tada dugotrajnu …
Naknada plaće za bolovanje uzrokovano ozljedom na radu odnosno profesionalnom bolesti određuje se u visini 100 % prosječne neto plaće radnika isplaćene u prethodnih šest mjeseci prije mjeseca u kojemu je nastao osigurani slučaj. Najviši iznos naknade nije ograničen. Naknadu plaće isplaćuje poslodavac, a zatim od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje potražuje povrat isplaćenog iznosa …
Prava trudnih radnica na radnom mjestu od iznimne su važnosti za očuvanje zdravlja majke i djeteta. Uredna trudnoća omogućuje rad do 28 dana prije poroda no u slučaju komplikacija radnica može ostvariti pravo na bolovanje uz naknadu iz sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Nasuprot tome, trudna radnica na poslovima opasnim po zdravlje ima …
Kolektivni ugovor za djelatnost trgovine sklopljen je u rujnu 2024., a stupa na snagu i primjenjuje se od 1. studenoga 2024. godine, s rokom važenja tri godine. U tijeku je procedura utvrđivanja javnog interesa za proširenje njegove primjene na sve poslodavce i radnike u djelatnosti trgovine. U djelatnosti trgovine aktivno je 26.409 trgovačkih društava i …
Mjesto oporezivanja prijevoznih usluga razlikuje se kod prijevoza dobara u odnosu na prijevoz putnika. Dok se mjestom obavljanja usluga prijevoza putnika smatra mjesto gdje se prijevoz obavlja, razmjerno prijeđenim udaljenostima bez obzira tko je korisnik usluga, mjesto obavljanja usluga prijevoza dobara različito je, ovisno o tome tko je korisnik usluge prijevoza, drugi porezni obveznik ili …
Poslodavci obvezno za svoje radnike sastavljaju godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnoga rada tijekom mjeseca prosinca, a najkasnije do 31. prosinca tekuće godine, ako su ispunjeni uvjeti i razlozi za njegovo sastavljanje, propisani odredbama Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak. Sastavljanjem godišnjeg obračuna, radnicima se omogućava korištenje poreznih prava …
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 114/23.), izmijenjena su i dopunjena pravila o priznavanju rashoda darovanja, koja se po prvi puta primjenjuju u poreznoj prijavi za 2024. godinu. Izmijenjena su pravila u smislu da se uz prethodno razdoblje može promatrati i tekuće, kako bi se mogao utvrditi dopušteni …
Financijski sustav ima ključnu ulogu u poticanju gospodarskog rasta zemlje pa je njegova stabilnost i efikasnost od iznimnog značaja. Visok stupanj reguliranosti i velika potreba za upravljanjem rizicima karakteristična je za sve sudionike financijskog sustava te ujedno i jedan od načina osiguranja njegove efikasnosti i stabilnosti. Ustrojavanje interne revizije kao funkcije koja osigurava podršku organizaciji …
Poslovni plan predstavlja temeljni upravljački izvještaj svakog poduzetnika. Potrebu za izradom poslovnog plana potvrdili su financijski stručnjaci i menadžeri na svim razinama odgovornosti u poduzeću. Poslovni plan u pravilu se izrađuje za razdoblje do jedne godine, a sadrži kvantitativno iskazane ciljeve poduzetnika u planskom razdoblju. Poslovni plan sastoji se od operativnog i financijskog plana. U …
Faktoring je oblik financiranja koji obuhvaća pravni i financijski posao, a odnosi se na kupnju predmeta faktoringa od strane faktoring društva (pružatelja usluge faktoringa). To se odvija putem ugovora o faktoringu, gdje se predmeti faktoringa kupuju s pravom ili bez prava na regres. Budući da je tema faktoringa široka, autor će u nastavku članka definirati …
Zakonom o PDV-u, Zakonom o porezu na dobit i Zakonom o porezu na dohodak različito je uređen porezni status troškova promidžbe, troškova reprezentacije i troškova po osnovu danih darovanja. Prema Zakonu o PDV-u, za troškove reprezentacije i danih darovanja koja se ne smatraju poslovnim izdacima nije dopušten odbitak pretporeza dok se troškovi promidžbe smatraju poslovnim …
Novčana sredstva društvo može uložiti u kupnju udjela u investicijskom fondu. Osnovna svrha i namjena investicijskog fonda, kao subjekta za zajednička ulaganja, je prikupljanje sredstava javnom ili privatnom ponudom te ulaganje tih sredstava u različite vrste imovine sukladno definiranoj strategiji ulaganja investicijskog fonda, a isključivo u korist imatelja udjela u tom investicijskom fondu. Investicijske fondove …