RIF_Upute za izradu lokalnih proračuna 2025 – 2027 RIF_Upute za izradu državnog proračuna za razdoblje 2025. – 2027 Danijela Stepić, univ.spec.oec. Dario Runtic, bacc.oec. Nevenka Brkić, dipl.oec …
Do 2. prosinca ove godine otvoren je poziv na dostavu projektnih prijedloga „Jačanje kapaciteta socijalnih partnera – faza I“, na koji se mogu prijaviti socijalni partneri – udruge poslodavaca i sindikati. Cilj natječaja je dodijeliti 6 milijuna eura kako bi se, kroz osposobljavanje i umrežavanje te razvoj usluga namijenjenih članstvu udruga poslodavaca i sindikata ojačali …
U ovom članku bit će izloženi primjeri iz prakse Vrhovnog suda Republike Hrvatske vezani za otkazivanje ugovora o radu zbog alkoholiziranosti radnika na mjestu rada. U broju 4/24. časopisa Računovodstvo i financije objavljen je članak pod nazivom „Provjera je li radnik pod utjecajem alkohola ili droga“, dok je članak na temu „Alkoholizam i druge ovisnosti …
U situaciji sve veće potražnje stranih radnika, poslodavci rješenje nalaze u Agencijama za privremeno zapošljavanje koje nude usluge ustupanja radnika. Agencije posluju po načelu da sklapaju ugovor o radu s radnikom kojega onda, temeljem ugovora o ustupanju, ustupaju na rad drugom poslodavcu. U smislu Zakona o strancima, Agencija se smatra radnikovim poslodavcem koja u njegovo …
Internet trgovina je nesumnjivo naša svakodnevica, no odlučimo li se na poduzetnički pothvat valja dobro poznavati pravnu osnovu poslovanja. Od samog početka poslovanja, preko isticanja cijena, prigovora potrošača do omogućavanja jednostranog raskida od strane potrošača u roku 14 dana bez navođenja razloga. Internet kupovina iz udobnosti vlastitog doma potrošačima nosi brojne pogodnosti. Naš zakonodavac pokušava …
Pripajanje i spajanje trgovačkih društava uređeno je u GLAVI II. Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 130/23) od čl. 512. do čl. 550. U navedenoj glavi Zakona o trgovačkim društvima (dalje: ZTD) uređeno je: pripajanje i spajanje dioničkih društava, pripajanje dioničkoga društva društvu s ograničenom odgovornošću, pripajanje i spajanje društava s ograničenom …
Fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta, slobodnog zanimanja te poljoprivrede i šumarstva, od koje utvrđuju dohodak kao razliku primitaka i izdataka, dužni su voditi poslovne knjige primjenjujući načelo blagajne. Ako se obavljajući djelatnost koriste dugotrajnom imovinom čija je pojedinačna nabavna vrijednost veća od 665,00 €, a vijek trajanja dulji od godine dana, tada dugotrajnu …
Naknada plaće za bolovanje uzrokovano ozljedom na radu odnosno profesionalnom bolesti određuje se u visini 100 % prosječne neto plaće radnika isplaćene u prethodnih šest mjeseci prije mjeseca u kojemu je nastao osigurani slučaj. Najviši iznos naknade nije ograničen. Naknadu plaće isplaćuje poslodavac, a zatim od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje potražuje povrat isplaćenog iznosa …
Prava trudnih radnica na radnom mjestu od iznimne su važnosti za očuvanje zdravlja majke i djeteta. Uredna trudnoća omogućuje rad do 28 dana prije poroda no u slučaju komplikacija radnica može ostvariti pravo na bolovanje uz naknadu iz sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Nasuprot tome, trudna radnica na poslovima opasnim po zdravlje ima …
Kolektivni ugovor za djelatnost trgovine sklopljen je u rujnu 2024., a stupa na snagu i primjenjuje se od 1. studenoga 2024. godine, s rokom važenja tri godine. U tijeku je procedura utvrđivanja javnog interesa za proširenje njegove primjene na sve poslodavce i radnike u djelatnosti trgovine. U djelatnosti trgovine aktivno je 26.409 trgovačkih društava i …
Mjesto oporezivanja prijevoznih usluga razlikuje se kod prijevoza dobara u odnosu na prijevoz putnika. Dok se mjestom obavljanja usluga prijevoza putnika smatra mjesto gdje se prijevoz obavlja, razmjerno prijeđenim udaljenostima bez obzira tko je korisnik usluga, mjesto obavljanja usluga prijevoza dobara različito je, ovisno o tome tko je korisnik usluge prijevoza, drugi porezni obveznik ili …
Poslodavci obvezno za svoje radnike sastavljaju godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnoga rada tijekom mjeseca prosinca, a najkasnije do 31. prosinca tekuće godine, ako su ispunjeni uvjeti i razlozi za njegovo sastavljanje, propisani odredbama Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o porezu na dohodak. Sastavljanjem godišnjeg obračuna, radnicima se omogućava korištenje poreznih prava …
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 114/23.), izmijenjena su i dopunjena pravila o priznavanju rashoda darovanja, koja se po prvi puta primjenjuju u poreznoj prijavi za 2024. godinu. Izmijenjena su pravila u smislu da se uz prethodno razdoblje može promatrati i tekuće, kako bi se mogao utvrditi dopušteni …
Financijski sustav ima ključnu ulogu u poticanju gospodarskog rasta zemlje pa je njegova stabilnost i efikasnost od iznimnog značaja. Visok stupanj reguliranosti i velika potreba za upravljanjem rizicima karakteristična je za sve sudionike financijskog sustava te ujedno i jedan od načina osiguranja njegove efikasnosti i stabilnosti. Ustrojavanje interne revizije kao funkcije koja osigurava podršku organizaciji …
Poslovni plan predstavlja temeljni upravljački izvještaj svakog poduzetnika. Potrebu za izradom poslovnog plana potvrdili su financijski stručnjaci i menadžeri na svim razinama odgovornosti u poduzeću. Poslovni plan u pravilu se izrađuje za razdoblje do jedne godine, a sadrži kvantitativno iskazane ciljeve poduzetnika u planskom razdoblju. Poslovni plan sastoji se od operativnog i financijskog plana. U …
Faktoring je oblik financiranja koji obuhvaća pravni i financijski posao, a odnosi se na kupnju predmeta faktoringa od strane faktoring društva (pružatelja usluge faktoringa). To se odvija putem ugovora o faktoringu, gdje se predmeti faktoringa kupuju s pravom ili bez prava na regres. Budući da je tema faktoringa široka, autor će u nastavku članka definirati …
Zakonom o PDV-u, Zakonom o porezu na dobit i Zakonom o porezu na dohodak različito je uređen porezni status troškova promidžbe, troškova reprezentacije i troškova po osnovu danih darovanja. Prema Zakonu o PDV-u, za troškove reprezentacije i danih darovanja koja se ne smatraju poslovnim izdacima nije dopušten odbitak pretporeza dok se troškovi promidžbe smatraju poslovnim …
Novčana sredstva društvo može uložiti u kupnju udjela u investicijskom fondu. Osnovna svrha i namjena investicijskog fonda, kao subjekta za zajednička ulaganja, je prikupljanje sredstava javnom ili privatnom ponudom te ulaganje tih sredstava u različite vrste imovine sukladno definiranoj strategiji ulaganja investicijskog fonda, a isključivo u korist imatelja udjela u tom investicijskom fondu. Investicijske fondove …
U današnjem poslovnom okruženju, mobilni telefoni postali su neizostavan alat za komunikaciju, organizaciju i vođenje poslovnih aktivnosti. Bez obzira na veličinu i djelatnost, društva se sve više oslanjaju na mobilne uređaje kao sredstvo za ubrzavanje protoka informacija i povećanje učinkovitosti. Korištenje mobitela u poslovanju uključuje ne samo troškove nabave i održavanja, već i određene računovodstvene …
U praksi su česta pitanja treba li naknadno ulaganje u dugotrajnu imovinu priznati kao rashod razdoblja ili povećanje vrijednosti te imovine. Kako bi pomogli u rješavanju takvih dvojbi u članku na praktičnim primjerima prikazujemo primjenu računovodstvenih standarda u vezi naknadnih ulaganja u dugotrajnu materijalnu imovinu …
U ovom članku posvetit ćemo se poreznom i računovodstvenom tretmanu prijevoznih sredstava u ovisnosti o njihovom pogonu. Električni pogon prijevoznih sredstava postao je poprilično aktualan i zastupljen kroz proteklih nekoliko godina. Države, posebno članice EU dodatno stimuliraju kupnju električnih ili hibridnih vozila kroz razne poticaje, porezna oslobođenja i slično. Obzirom da se radi o prijevoznim …
Trošak amortizacije koji se evidentira kao rashod izvještajnog razdoblja ovisi o dva glavna faktora, amortizacijskoj osnovici i vijeku upotrebe. Procjena vijeka upotrebe, kao i procjena amortizacijske osnovice vrlo su značajni postupci koji se provode pri sastavljanju financijskih izvještaja. U brojnim slučajevima potrebno je konzultirati stručnjake iz drugih područja kako bi pružili informaciju o korisnom vijeku …
Prema planu, 1. ožujka 2024. stupa na snagu novi Kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama. Svaki kolektivni ugovor sadrži odredbe o tumačenju kolektivnog ugovora. Kolektivni ugovor za javne službe utvrđuje da će ugovorne strane osnovati zajedničko Povjerenstvo za tumačenje Ugovora u koje svaka strana imenuje po tri predstavnika i njihove zamjenike. Povjerenstvo za tumačenje: …
Novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencija o radnicima zaposlenim kod poslodavca objavljen je u Nar. nov., br. 55/24., a stupio je na snagu 1. listopada 2024. godine. Predmetni pravilnik obvezuje sve poslodavce u Republici Hrvatskoj, uključujući i dječje vrtiće. Koje su najvažnije novine novog pravilnika te na koji su način ustanove predškolskog odgoja …
Zajednica gospodarskih subjekata ili zajednica ponuditelja često je korištena forma nastupa gospodarskih subjekata u postupcima javne nabave te samim time se i javni i sektorski naručitelji često susreću s navedenim institutom, kako kod pregleda i ocjene ponuda, tako i u izvršenju ugovora. Zajednica gospodarskih subjekata, kao i svako partnerstvo, osim prednosti, nosi i određene rizike …
Na izvršenje ugovora o javnoj nabavi odnosno prava, obveze i odgovornosti ugovornih strana primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima. Uz mogućnosti izmjene ugovora sukladno odredbama samog ugovora, ugovorne strane obvezno moraju primjenjivati i odredbe ZJN 2016 o izmjenama ugovora koje predstavljaju svojevrsna ograničenja u samoj provedbi izmjena ugovora. U projektima sufinanciranim EU sredstvima, kontrolno …
Premda se isplata neoporezivih primitaka uobičajeno povezuje sa zaposlenicima, porezni propisi omogućuju određeni stupanj fleksibilnosti u njihovoj isplati i osobama izvan radnog odnosa. Neprofitne organizacije pod određenim uvjetima mogu isplaćivati neoporezive naknade za pokriće troškova službenih putovanja vanjskim suradnicima. Ovakva porezna pogodnost je omogućena samo neprofitnim organizacijama što im osigurava dodatnu operativnu prilagodljivost, učinkovitije angažiranje …
Obveznici upisani u registar obveznika PDV-a koji su tijekom 2024. godine imali vrijednost oporezivih isporuka u iznosu koji neće biti veći od 50.000,00 eura (prema prijedlogu izmjena Zakona o PDV-u), moći će podnijeti zahtjev za izlazak iz sustava PDV-a. Zahtjev se podnosi nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 15. siječnja 2025. godine. Prema čl. 85 …
Neprofitnim organizacijama koje nemaju svoje vlastite poslovne prostore ili građevinske objekte, gradovi i općine često dodjeljuju poslovne prostore na besplatno korištenje, prepoznavajući važnost njihovog doprinosa zajednici. Odvijanje njihovih aktivnosti popraćeno je održavanjem, uređenjem ili adaptacijom prostora, što s računovodstvenog gledišta predstavlja tekuće održavanje ili ulaganje u tuđu imovinu radi prava korištenja. Ponekad se sklapaju i …
Međusobno usklađenje potraživanja s kupcima – dužnicima provodi se slanjem izvoda otvorenih stavaka IOS-a sa stanjem na 31. listopada 2024. godine. Kada subjekti u sustavu proračuna izdaju veći broj izlaznih računa, rješenja ili sličnih dokumenata fizičkim osobama i kada se radi o manjim iznosima, ne treba provoditi slanje IOS-a pod uvjetom da je osigurano kontinuirano …
Budući da Ministarstvo financija još nije donijelo upute za planiranje proračuna i financijskih planova za razdoblje 2025. – 2027., određene JLP(R)S su same izradile upute za planiranje te ih dostavile svojim proračunskim korisnicima. Planiranje se obavlja prema novom zakonskom okviru, Zakonom o proračunu u kontekstu kojega su doneseni svi provedbeni propisi. Proračunski korisnici državnog proračuna …
Odlukom ministra rada koja je objavljena u Nar. nov., br. 126/24. od 1. studenoga 2024. proširena je primjena Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine (Nar. nov., br. 117/24.). Primjena je proširena na sve poslodavce koji obavljaju djelatnost iz skupine G – Trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala, osim na poslodavce koji obavljaju …
Vlada Republike Hrvatske donijela je 24. listopada 2024. Uredbu o visini minimalne plaće za 2025. godinu (NN 124/2024) kojom se minimalna bruto plaća povećava na 970,00 eura što predstavlja rast od 15,48 % u odnosu na minimalnu plaću u 2024. godini (840,00 eura). Nova minimalna plaća primjenjivat će se od 1. siječnja do 31. prosinca …
Dana 1. studenoga 2024. stupa na snagu Kolektivni ugovor za djelatnost trgovine (Nar. nov., br. 117/24.) sklopljen u rujnu 2024. godine, na određeno vrijeme, na rok od tri godine. U toku je postupak ispitivanja javnog interesa za proširenje Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovina na poslodavce i radnike u toj djelatnosti koji nisu članovi stranaka potpisnica …
Sredinom rujna 2024. talijanski i europski ekonomist i dužnosnik Mario Draghi zastupnicima Europskog parlamenta predstavio je izvješće o budućnosti europske konkurentnosti, koje bi trebalo biti osnova za donošenje novog plana Europske unije o održivom prosperitetu i konkurentnosti, koji će pripremiti Europska komisija. U izvješću se prepoznaju tri transformacije koje Unija treba proći kako bi ostala …
Zakon o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14. – 96/18.), u čl. 57. do 60. uređuje zaštitu nepušača, zabranu pijenja alkohola i uzimanje drugih sredstava ovisnosti. Navedene odredbe odnose se na radnike, tj. osobe koje u radnom odnosu obavljaju poslove za poslodavca. Zakon o zaštiti na radu u poglavlju o zaštiti nepušača, zabrani pijenja …
Novi Pravilnik o nadzoru i kontroli Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (Nar. nov., br. 93/24., dalje u tekstu: Pravilnik), stupio je na snagu 15. kolovoza 2024. godine. Novim su Pravilnikom izvan snage stavljeni Pravilnik o načinu provođenja nadzora i kontrole od 24. travnja 2014. i Pravilnik o kontroli privremene nesposobnosti za rad od 5. studenoga …
Zakon o radu izrijekom zabranjuje poslodavcu otkazati ugovor o radu radnici za vrijeme trudnoće odnosno otkazati ugovor o radu radnici ili drugoj osobi koja se koristi nekim od prava vezanih uz trudnoću, porod odnosno nekog prava s osnova roditeljstva. Zaštita traje za vrijeme korištenja prava i još narednih petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka …
U brojnim edukacijama o promjenama u Pravilniku o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca koji izlazi u Nar. nov., br. 55/24. i u primjeni od 1. listopada 2024. godine u dijelu kojim se uređuju posebne evidencije o fizičkim osobama redovito je pitanje, što je s osobama koje za poslodavca, ispravnije naručitelja …
Rokovi ispunjenja su imali vrlo zanimljiv put kroz propise, što je bilo razumno u okolnostima poslovanja s kojima smo tada bili suočeni. Zakonodavstvo miruje, što pogoduje ustaljenoj pravnoj praksi. Kako danas ugovaramo rokove ispunjenja, koji su nam zakonski okviri, kada se možemo poslužiti zakonskim iznimkama, koje odredbe se imaju smatrati ništetnim, samo su neke od …
Obveznici poreza na dohodak primitke i izdatke od poslovanja utvrđuju primjenjujući novčano načelo. Prema ovom načelu primitak se evidentira prema primljenoj uplati od strane kupca, a izdatak prema obavljenom plaćanju dobavljaču. U slučaju priljeva odnosno odljeva u stranoj valuti preračunavaju se u eure prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke važećem na dan primitka (uplate) odnosno …
Teškoće u razvoju djeteta, koje su takve naravi da dijete nije u stanju izvoditi aktivnosti primjerene svojoj dobi te je ovisno o pomoći druge osobe, osnova su za korištenje određenih prava iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora. U daljnjem tekstu pobliže će se iznijeti karakteristike, uvjeti za ostvarivanje prava, način korištenja i visina novčane naknade …
Početkom nove pedagoške godine ponovno se aktualiziralo pitanje stručne prakse i naukovanja učenika koji pohađaju programe strukovnog obrazovanja. Posebno je aktualno pitanje obveze isplate nagrade za obavljenu praksu te iznos minimalne nagrade koju je poslodavac obvezan isplatiti učeniku. Dodatni problem poslodavcima u praksi predstavlja „miješanje“ pojmova, kao što su stručna praksa, naukovanje, praktični rad i …
Za radnika stalnog sezonca zaposlenog na neodređeno vrijeme poslodavac je obvezan u razdoblju privremenog prekida potrebe za radom za njega plaćati sve obvezne doprinose na najnižu osnovicu, a radnik nema pravo na plaću. Nema obveze plaćanja doprinosa ako radniku miruje radni odnos i poslodavac ga odjavi iz sustava osiguranja. Poslodavac koji je s radnikom sklopio …
U članku se analiziraju prava zaposlenih roditelja u vezi s korištenjem rodiljnog dopusta. Majka je obvezna koristiti rodiljni dopust tijekom prvih 70 dana nakon rođenja djeteta. Nakon tog razdoblja, od 71. dana pa do navršenih šest mjeseci života djeteta, majka može prenijeti pravo na rodiljni dopust na oca djeteta koji ga tada koristi u skladu …
Zakon o PDV-u sadrži posebne odredbe o primjeni poreznog oslobođenja kod isporuka dobara i usluga u vezi s međunarodnim pomorskim i zračnim prijevozom. Porezno oslobođenje propisano je člankom 47. Zakona o PDV-u i člankom 116. Pravilnika o PDV-u, a primjenjuje se na isporuke međunarodnim prijevoznicima sa sjedištem u tuzemstvu dok se na isporuke stranim prijevoznicima …
Drugi dohodak i autorski honorari koje rezident ostvari iz inozemstva ili u inozemstvu podliježe obvezi doprinosa za mirovinsko osiguranje. Doprinos za zdravstveno osiguranje se ne plaća. Obveza plaćanja predujma poreza na dohodak ovisi o tome je li u državi izvora ustegnut porez na dohodak. Stjecatelj drugog dohotka i autorskih honorara dužan je u roku 30 …
Podmirivanje javnih davanja prema utvrđenim rokovima dospijeća je obveza svih pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju gospodarsku djelatnost te djelatnost slobodnog zanimanja. Ako se pri popunjavanju podataka na nalogu za plaćanje poreza, obveznih doprinosa te drugih javnih davanja, upišu pogrešni podaci, uplaćena sredstva mogu biti usmjerena na pogrešan račun proračuna ili uplatni račun, čime porezna …
Tijekom obavljanja postupka revizije eksterni revizor može se koristiti radom internog revizora, što uključuje korištenje radom službe interne revizije u pribavljanju revizijskih dokaza i korištenje radom internih revizora radi osiguravanja izravne pomoći uz usmjeravanje, nadzor i pregled koji obavlja eksterni revizor. Međutim, kada se u svom radu koristi radom internog revizora, eksterni revizor ima isključivu …
Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (dalje u tesktu: CSRD) stupila je na snagu 5. siječnja 2023. godine te je u nacionalno zakonodavstvo implementirana, između ostaloga, kroz novi Zakon o računovodstvu (Nar. nov., br. 85/24.), kao i kroz Zakon o reviziji (Nar. nov., br. 127/17., 27/24. i 85/24.). Ovom Direktivom uspostavljaju se standardi objava o …
Kartično poslovanje, potpomognuto suvremenim tehnologijama, zastupljeno je u većini transakcija među poduzetnicima. Zbog toga se značajan dio računovodstvene obrade odnosi na evidentiranje poslovnih događaja povezanih s ovim načinom poslovanja. Ovaj članak pružit će uvid u računovodstveni aspekt poslovanja s kreditnim karticama, promatrajući ga iz perspektive trgovačkih društava koja se pojavljuju u ulogama prodavatelja i kupca …
Obračunsko plaćanje predstavlja nenovčanu namiru dospjelih potraživanja. Obračunska plaćanja u poslovnoj praksi čine prijeboj, cesija, preuzimanje duga i asignacija. Tim nenovčanim plaćanjem vrlo se često održava likvidacija društva, ali i vodi briga o naplativosti potraživanja od kupaca. Autor u članku daje primjere računovodstvenog evidentiranja prijeboja (kompenzacije), cesije, preuzimanja duga i asignacije te navodi situacije u …
U Nar. nov., br. 66/24 od 17. srpnja 2024. godine objavljen je novi Hrvatski standard financijskog izvještavanja 18 – Vremenska ograničenost poslovanja (nadalje: HSFI 18), koji stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine. Cilj standarda je propisati posebna pravila koja je potrebno primijeniti prilikom utvrđivanja primjerenosti korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju i računovodstvena pravila …
Osnivanje, poslovanje i prestanak rada zadruga uređuje Zakon o zadrugama. Vođenje računovodstva zadruga ovisi o tome je li zadruga osnovana s ciljem stjecanja dobiti ili ne. U članku autor obrazlaže specifičnosti poslovanja zadruga te na primjerima pojašnjava računovodstveno praćenje nekih poslovnih događaja u zadrugama koje su osnovane s ciljem stjecanja dobiti …
Uvoz robe predstavlja svaki unos dobara u Europsku uniju koja nisu u slobodnom prometu na području Europske unije, kao i unos dobara koja su u slobodnom prometu na području Europske unije, a potječu s trećih područja. Autor u članku daje primjere računovodstvenog praćenja uvoza dobara …
U ovom članku, autor će se usredotočiti na računovodstvo dugotrajne nematerijalne imovine, objašnjavajući računovodstvene postupke povezane s ovom imovinom. Kroz praktične primjere bit će prikazano kako se knjigovodstveno evidentiraju različite vrste nematerijalne imovine, bilo da se stječu kupnjom ili se razvijaju unutar samog društva …
Poslovni prostori, hale, stanovi, parkirališta, garaže ili druge vrste nekretnina bilo koje vrste i upotrebe često su sastavni dio imovine poduzetnika neovisno o pravnoj formi. Kako je riječ uglavnom o značajnim vrijednostima, poduzetnicima je vrlo važno unaprijed analizirati porezni utjecaj postupka koji s nekretninom planiraju. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku rast cijena nekretnina u …
Novi Zakon o računovodstvu stupio je na snagu 27. srpnja 2024. Iako su ključne odredbe zakona na snazi, njihova primjena u praksi je djelomično odgođena. Ministarstvo financija prepoznalo je potrebu za dodatnim smjernicama te je objavilo Uputu kojom jasno definira rokove primjene pojedinih zakonskih odredbi, olakšavajući time prijelazno razdoblje za sve obveznike. Od kada se …
U tijeku je provođenje javnog savjetovanja propisa vezanih za porez na dohodak i doprinose i to Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o doprinosima. Izmjena propisa vezanog za porez na dohodak odnosi se na porezna rasterećenja (uvećanje osobnog odbitka, proširenje poreznih razreda), smanjenje porezne …
Udruge u skladu sa svojim statutarnim ciljevima mogu imati široko područje djelovanja. Samim time javlja se potreba teritorijalno se približiti članovima i/ili budućima, ma gdje oni živjeli. Razlozi za osnivanje podružnica su mnogobrojni, stoga svaka udruga donosi odluku u skladu sa željama i potrebama vlastitih članova …
Vrhovne revizijske institucije obavljanjem revizije, davanjem naloga i preporuka te izvještavanjem utječu na izgradnju integriteta, transparentnosti i odgovornosti u javnom sektoru, kao i povjerenja javnosti. U svrhu davanja neovisne ocjene u vezi s pravilnosti te učinkovitosti poslovanja subjekata revizije vrhovne revizijske institucije trebaju i same biti neovisne. Neovisnost vrhovne revizijske institucije temelji se na neovisnosti …
Tehnička i stručna sposobnost predstavlja jedan od kriterija za kvalitativni odabir gospodarskog subjekta odnosno uvjeta sposobnosti gospodarskog subjekta. Naručitelj tehničku i stručnu sposobnost može, ali nije obvezan propisati te se može odlučiti koje će od taksativno navedenih uvjeta tehničke i stručne sposobnosti propisati dokumentacijom o nabavi. U projektima sufinanciranim EU sredstvima, kontrolno tijelo provodi ex …
Republici Hrvatskoj u narednom razdoblju na raspolaganju su rekordni iznosi financijskih sredstava iz EU proračuna za financiranje projekata. Za njihovu provedbu, Republika Hrvatska određuje tijela u sustavu upravljanja i kontrole, a jedno od ključnih tijela u sustavu je tijelo za reviziju koje izvještava Europsku komisiju o učinkovitosti i djelotvornosti sustava upravljanja i kontrole EU fondova …
Prekovremeni rad smatra se svaki sat rada duži od predviđenog rada utvrđenim dnevnim rasporedom rada, kao i svaki sat rada duži od redovnog mjesečnog fonda radnih sati. Budući da sustav zdravstva mora biti raspoloživ 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, specifičnosti obračuna prekovremenog rada u sustavu zdravstva posebno su izražene. Cilj ovoga članka jest …
Zaposlenici javnih službi ostvaruju pravo na dnevnice i ostale troškove službenih putovanja na temelju čl. 72. i čl. 76. Temeljnog kolektivnog ugovora za zaposlenike u javnim službama. Uz ispunjenje propisanih uvjeta, zaposlenici ustanova osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja i ustanova socijalne skrbi, prema granskim kolektivnim ugovorima tih djelatnosti mogu ostvariti pravo na dnevnice uz povoljnije uvjete …
Isporuke u okviru zdravstvene djelatnosti kao djelatnosti od općeg društvenog interesa oslobođene su PDV-a prema odredbama članka 39. Zakona o PDV-u. Ako zdravstvene organizacije pored medicinskih usluga obavljaju i oporezive isporuke, za taj dio djelatnosti mogu biti porezni obveznici ako ostvare vrijednost isporuka iznad praga za ulazak u sustav PDV-a. Autorica u članku piše o …
Ministarstvo financija, kao i svake godine, priprema Okružnicu o predaji financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna za subjekte u sustavu općeg proračuna. U članku se daje kratak pregled sastavljanja, rokova predaje te ostalih napomena na koje je potrebno obratiti pozornost prilikom predaje financijskih izvještaja za siječanj – rujan 2024. godine …
Proračunski kalendar za planiranje 2025. – 2027. godine u pogledu vremenskog horizonta izrade proračunskih dokumenata drugačiji je zbog dva razloga, izbora za zastupnike u Hrvatski sabor i novog okvira za ekonomsko upravljanje u Europskoj uniji. Shodno tome, izrada Odluke o proračunskom okviru za sljedeće trogodišnje razdoblje je pomaknuta u odnosu na uobičajeni rok te se …
Do 30. rujna ove godine otvoren je natječaj „Izrada prostornih planova nove generacije putem elektroničkog sustava ‘ePlanovi’“ na koji se mogu javiti jedinice regionalne (područne) samouprave i Grad Zagreb, kako bi predložili projekte kojima će se, u konačnici, olakšati, osuvremeniti, unificirati i digitalizirati procedure izrade prostornih planova u Republici Hrvatskoj. Ukupna alokacija bespovratnih sredstava Europske …
Obvezno je voditi evidenciju radnika i radnog vremena, no razmjerno često postavlja se pitanje što sa samim poslodavcem, rukovodećim osobljem, radnicima članovima obitelji poslodavca fizičke osobe odnosno osobama kojima je teško mjeriti radno vrijeme iz očitih razloga. Posebnim Pravilnikom određeno je što te evidencije moraju sadržavati, tko ih vodi, na temelju kojih isprava, koliko ažurno, …
Uredba o zaštiti podataka je već nekoliko godina u obvezatnoj primjeni. Obvezatnost primjene je vrlo široko utvrđena, primjenjuje se na sve pravne osobe, trgovačka društva, pojedince koji obavljaju djelatnost, udruge, bolnice i brojne druge subjekte. Pitanje Uredbe je aktualizirano jer je u Narodnim novinama, službenom glasilu, izašao Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o …
Trgovačka društva nemaju mogućnost izražavanja svoje volje, kao što to imaju fizičke osobe. Kako bi trgovačka društva kao pravne osobe mogle sudjelovati u pravnom prometu za njih volju izražavaju organi predviđeni Zakonom o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 130/23., dalje u tekstu: Zakon, ZTD). Prema trećima trgovačko društvo primarno zastupa uprava. Međutim, ponekad …
Ugovor o ortaštvu (ranije: ortakluk) uređen je u Zakonu o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05. – 155/23, dalje: ZOO), u člancima od 637. do 660. U navedenim člancima uređuju se: opće odredbe o ortaštvu, imovina ortaštva, poslovodstvo i zastupanje, odnos prema trećima, odgovornost za štetu, dobit i gubitak, istupanje i isključenje ortaka, prestanak ortaštva …
Fizička osoba zaposlena u radnom odnosu može uz radni odnos obavljati samostalnu djelatnost obrta, poljoprivrede i šumarstva, a ako je to posebnim propisima dozvoljeno i djelatnost slobodnog zanimanja. Obavljanje samostalne djelatnosti uz mirovinu je ograničeno mirovinskim propisima tako da korisnik mirovine može uz mirovinu obavljati djelatnosti za koje nije propisana obveza prijave u osiguranje (sporedno …
U proteklim godinama, kroz porezne reforme, postupno su povećavani neoporezivi iznosi u cilju smanjenja poreznog opterećenja poduzetnika. Odredbama članka 6. i 7. Pravilnika o porezu na dohodak propisana je mogućnost isplate čak 47 vrsta neoporezivih primitaka. Raznolikošću primitaka za koje je zakonodavac omogućio neoporezivu isplatu, stvara se značajan prostor za poboljšanje raspoloživog primitka i posljedično …
Zakon o tržištu rada uređuje pojednostavljeni način zapošljavanja radnika na privremenim i povremenim poslovima u poljoprivredi sklapanjem dnevnih ugovora o radu, ali uz ograničenje najviše 90 dana u godini. Poslodavac ne prijavljuje radnika nadležnim tijelima socijalnog osiguranja, a doprinose plaća kupnjom vrijednosnih kupona u FINA-i. Cijena jednog dnevnog kupona za 2024. godinu iznosi 4,16 eura …
Kod obračuna PDV-a na usluge koje se pružaju u okviru djelatnosti ugostiteljstva često se javljaju dvojbe vezane za primjenu odgovarajuće porezne stope obzirom da se radi o djelatnosti čije se usluge oporezuju različitim poreznim stopama. Na dio usluga primjenjuje se snižena stopa 13 %, dok se drugi dio oporezuje standardnom stopom 25 %. Iste dvojbe …
Predmet oporezivanja PDV-om prema članku 4. Zakona o PDV-u je isporuka dobara u tuzemstvu uz naknadu koju obavi porezni obveznik. Iako je čl. 7. Zakona definirano da se isporukom smatra prijenos prava raspolaganja materijalnom imovinom u svojstvu vlasnika, istim člankom u stavku 5. propisano je da se isporukom uz naknadu smatra i premještanje dobara koja …
Pravo radnika na naknadu troškova prehrane može biti uređeno različitim izvorima radnog prava poput kolektivnog ugovora, pravilnika o radu ili odlukom poslodavca. Poslodavci imaju mogućnost neoporezivo nadoknaditi ove troškove pri čemu moraju uskladiti izbor modela naknade s poreznim propisima. Mogu birati između isplate novčane paušalne naknade ili naknade na temelju vjerodostojne dokumentacije. Poslodavci također mogu …
Kako bi mogao izraziti razumno uvjerenje da financijski izvještaji ne sadrže značajne pogrešne prikaze nastale uslijed pogreške ili prijevare, od revizora se očekuje da provede odgovarajuće postupke kako bi primjereno reagirao na procijenjene rizike značajnih pogrešnih prikazivanja uslijed prijevare ili na one na koje se sumnja. Ovo područje posebno je obrađeno u Međunarodnom revizijskom standardu …
Likvidacija je posljednje razdoblje postojanja društva. Likvidacija društva provodi se ako je imovina društva dostatna kako bi se namirili svi vjerovnici s kamatama, u protivnom se ima provesti stečajni postupak. Kako bi se likvidacija trgovačkog društva provela u cijelosti, od likvidatora društva traži se poznavanje računovodstvenih i poreznih propisa, kao i poznavanje odredbi Zakona o …
Računovodstvo nekretnina, tj. zemljišta i građevinskih objekata uređeno je MRS-om 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema odnosno HSFI-om 6 – Dugotrajna materijalna imovina, te MRS-om 40 – Ulaganja u nekretnine odnosno istoimenim HSFI-om 7, koji uređuju priznavanje imovine, utvrđivanje njezine knjigovodstvene vrijednosti (početno i naknadno mjerenje te evidentiranje učinaka promjene fer vrijednosti), amortizacije i gubitaka …
Upravljanje potraživanjima jedan je od glavnih zadataka vođenja brige o imovini društva. U skladu sa standardima financijskog izvještavanja, potraživanja su resurs koji kontrolira poduzetnik kao rezultat prošlih događaja i od kojega se očekuje priljev budućih ekonomskih koristi kod poduzetnika. Redovita usklađenja stavaka između vjerovnika i dužnika, briga o zastari, naplati potraživanja sudskim putem, prijavi u …
Matična društva iz Republike Hrvatske imaju obvezu sastavljanja i javne objave konsolidiranih financijskih izvještaja. Rok za dostavu konsolidiranih financijskih izvještaja za javnu objavu je najkasnije devet mjeseci nakon završetka poslovne godine, što znači da društva koja izvještavaju prema kalendarskoj godini trebaju do 30. rujna predati FINA-i konsolidirani GFI-POD izvještaj s propisanom dokumentacijom za potrebe javne …
Novi Zakon o računovodstvu (Nar. nov., br. 85/24.), stupio je na snagu 27. 7. 2024. Ministarstvo financija dalo je 22. 8. 2024. kratku uputu (https://mfin.gov.hr/vijesti/uputa-o-primjeni-novoga-zakonao-racunovodstvu/3732) koja se fokusira samo na tri pitanja: 1. razvrstavanje poduzetnika prije i poslije stupanja na snagu novog ZOR-a obzirom na početak poslovne godine i sukladno tome korištenje odgovarajućih standarda (MSFI …
Autori u članku obrađuju fakultativne osnove za isključenje gospodarskog subjekta u postupku javne nabave, uvažavajući upise u sustav e-Certis te praksu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (dalje: Državna komisija) i Visokog upravnog suda RH (dalje: VUS RH), u slučaju kada je natjecatelj/ponuditelj gospodarski subjekt s poslovnim nastanom izvan RH, kao i relevantna stajališta …
Sustav plaća u javnim službama, uključujući i način određivanja plaće te dodataka na plaću, je od 1. siječnja 2024.god. uređen novim Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama. Predmetni zakon uređuje i pravo službenika i namještenika na dodatak na plaću za završeni studij na poslijediplomskoj razini, koji se u dijelu koji se odnosi …
U određenim životnim situacijama koje su uzrokovane bolešću i/ili invalidnošću zaposlenika i/ili članova njegove obitelji, državni službenici i namještenici i zaposleni u ustanovama javnih službi ostvaruju pravo na novčanu pomoć na teret poslodavca. Pravo na pomoć ostvaruje se i za rođenje djeteta. Visina i iznosi pomoći uređeni su važećim kolektivnim ugovorima, a od 1. ožujka …
Kada proračunskom korisniku ili neprofitnoj organizaciji određenu uslugu obavlja osoba koja ima sjedište, boravište ili prebivalište u inozemstvu (u drugoj državi članici ili u trećoj zemlji) potrebno je, ovisno o vrsti usluge, utvrditi je li korisnik obvezan obračunati PDV. Obveza obračuna PDV-a ovisi o tome kako je za određenu uslugu definirano mjesto obavljanja (odnosno oporezivanja) …
Bolnička zdravstvena zaštita uključuje najsloženije oblike dijagnostike i liječenja te je troškovno najznačajniji element zdravstvenog sustava na sekundarnoj i tercijarnoj razini zdravstvene djelatnosti. Ista obuhvaća i specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu te provođenje posebnih programa. Tako normativni okvir iz područja zdravstva propisuje način organizacije, vrstu djelatnosti, cijene, kao i način financiranja bolničke zdravstvene zaštite. Za provođenje bolničke …
Pored izrade financijskih planova, proces planiranja kod neprofitnih organizacija obuhvaća i njegove izmjene i dopune odnosno preraspodjele unutar financijskog plana. Izmjene i dopune financijskog plana provode se tijekom godine, a donosi ih najviše tijelo neprofitne organizacije ovlašteno za to. Preraspodjelu izvršava samo zakonski zastupnik i ne treba mu suglasnost najvišeg tijela. Osnove njihova provođenja propisane …
Novi Pravilnik o proračunskom računovodstvu i Računskom planu primjenjuje se u knjigovodstvenim evidencijama od 1. siječnja 2025. Pravilnik propisuje ukidanje skupine 193 kontinuirani rashodi te priznavanje rashoda poslovanja s danom 1. siječnja 2025. godine. U članku se ukazuje na posljedice ukidanja kontinuiranih rashoda s aspekta planiranja i izvršenja financijskih planova te daje preporuka kako to …
Odlukom o stavljanju izvan snage odluka o posebnoj nagradi za obavljanje poslova pružanja skrbi pacijentima oboljelima od bolesti Covid-19 (Nar. nov., br. 99/24.) koju je donijela Vlada RH, od 24. kolovoza 2024. godine ukinut je dodatak na plaću za zaposlene u sustavu zdravstva, socijalne skrbi, zatvorskom sustavu i oružanim snagama. Poseban dodatak na plaću ostvarivali …
U članku se pojašnjavaju razlozi i okolnosti koje utječu na činjenicu da je Hrvatska postala imigracijska destinacija. Ujedno se razmatraju postojeće i moguće imigracije u Hrvatsku te navodi kako bi se gospodarski subjekti i građani trebali ponašati prema stranim radnicima u cilju njihovog lakšeg snalaženja i ostanka u Hrvatskoj. Gotovo sigurno strani radnici rade na …
Do 6. kolovoza ove godine otvoren je natječaj na koji se mogu javiti jedinice regionalne (područne) samouprave na području Republike Hrvatske i Grad Zagreb, kao osnivači javnih ustanova koje obavljaju djelatnost srednjeg obrazovanja te predložiti projekte izgradnje, rekonstrukcije i opremanja srednjih škola radi povećanja obuhvata gimnazijskim programima. Ukupna alokacija bespovratnih sredstava za ovaj poziv na …
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša. Poslodavci imaju brojne obveze uređene zakonom i podrednim propisima. Poslodavac je odgovoran za organiziranje i provođenje zaštite na radu radnika u svim dijelovima organizacije rada i u svim radnim postupcima …
Društvo s ograničenom odgovornošću od organa (tijela) mora imati upravu i skupštinu, dok je postojanje nadzornog odbora fakultativno. Fakultativnost nadzornog odbora znači da ga društvo može, ali ne mora imati. Osnivači društvenim ugovorom određuju hoće li društvo imati nadzorni odbor. U nekim slučajevima Zakon o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93. – 130/23., dalje u …
Novi Zakon o mjerama ograničavanja (Nar. nov., br. 133 od 7. 11. 2023.), je u čl. 15. odredio da su svi subjekti koje prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (Nar. nov., br. 108/17., 39/19. i 151/22.), nadziru Hrvatska narodna banka, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, Porezna uprava i Financijski inspektorat dužni …
Uredbe EU primjenjuju se izravno iznad lokalnog zakonodavstva članica EU. U ovom članku autorica je detaljno obrazložila i primjenu uredbi i načela koja se odnose na područje obveznog zdravstvenog osiguranja i koji direktno utječu na ostvarivanje prava radnika osiguranika HZZO. Posebno je pojašnjena primjena i to: načela asimilacije činjenica i načela zbrajanja razdoblja …
Aplikacija SNU ili specifikacija rasporeda nepovezanih uplata, je jedna od elektroničkih usluga u sklopu ePorezne, koju koriste podnositelji izvješća odnosno isplatitelji određenih vrsta dohodaka koji podatke o primicima, doprinosima za obvezna osiguranja te porezu na dohodak dostavljaju na obrascu JOPPD Poreznoj upravi. Obrazac JOPPD ima oznaku izvješća u obliku GG001 do GG365(366), a sastoji se …