Obveza kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom je propisana Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/13 – 32/20) i Pravilnikom o utvrđivanju kvota za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN 75/18 – 37/20, dalje: Pravilnik).
Obveznici kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom su poslodavci koji zapošljavaju 20 i više od 20 radnika. Navedeni poslodavci su dužni na primjerenom radnom mjestu i u primjerenim radnim uvjetima zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom koji se utvrđuje u visini 3 % od ukupnog broja zaposlenih na zadnji dan u mjesecu, npr. poslodavac koji zapošljava 20 radnika dužan je zaposliti 1 osobu s invaliditetom, poslodavac koji zapošljava 50 radnika dužan je zaposliti 2 osobe s invaliditetom itd.
U ukupan broj zaposlenih se ubrajaju:
- radnici zaposleni s punim i s nepunim radnim vremenom, ugovorom na određeno ili neodređeno vrijeme
- osnivači/članovi u trgovačkim društvima i ustanovama u RH koji su u radnom odnosu s poslodavcem
- obrtnici i druge osobe koje na području RH obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja ili druge samostalne djelatnosti ako su po toj osnovi osigurane
U ukupan broj zaposlenih se ne ubrajaju:
- radnici s kojim je zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme za obavljanje sezonskih poslova i koji su temeljem tog ugovora prijavljeni na obvezno mirovinsko osiguranje
- radnici zaposleni u agenciji za privremeno zapošljavanje koji su u radnom odnosu s agencijom na temelju ugovora o radu za privremeno obavljanje poslova, odnosno radi ustupanja korisnicima pod uvjetom da je agencija upisana u evidenciju agencija za privremeno zapošljavanje ministarstva nadležnog za rad
- radnici zaposleni u udruzi osoba s invaliditetom koja pruža usluge osobne asistencije na poslovima osobnih asistenata
- radnici zaposleni na poslovima Oružanih snaga Republike Hrvatske, policijskim poslovima, poslovima zaštite i spašavanja, poslovima zaštite osoba i imovine, te poslovima vatrogasaca i pirotehničara na koje se, sukladno Zakonu o zaštiti na radu, primjenjuju posebni propisi o zaštiti na radu i koji ispunjavaju uvjete za obavljanje navedenih poslova s posebnim uvjetima rada.
Poslodavac koji smatra da se na određeno radno mjesto zbog posebnih uvjeta rada ne mogu zaposliti osobe s invaliditetom i da se isto treba izuzeti iz ukupnog broja radnih mjesta na temelju kojih se utvrđuje kvota, dužan je zatražiti suglasnost Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (dalje: Zavod), uz prethodno pribavljeno mišljenje HZJZ-a.
Poslodavac može ispuniti obvezu kvotnog zapošljavanja na jedan od tri načina:
- zaposliti odgovarajući broj osoba s invaliditetom upisanih u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, najmanje na 20 sati tjedno.
- zamjensko ispunjenje kvote (npr. poslodavac zaključi jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava ukupne vrijednosti u visini najmanje 20 % minimalne mjesečne plaće svake osobe koju bi poslodavac morao zaposliti unutar propisane kvote, tj. 168,00 eura, bez obračunanog PDV-a, za 2024. i druge opcije zamjenskog ispunjavanja kvote propisane člankom 6. Pravilnika)
- platiti novčanu naknadu zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom u visini 20 % minimalne plaće za svaku invalidnu osobu koju nije zaposlio. U 2024. godini obveza za svaku osobu koju nije zaposlio iznosi 168,00 eura (840,00 eura × 20 %) i plaća se na račun državnog proračuna HR1210010051863000160 s modelom i pozivom na broj primatelja: HR68 5118-OIB poslodavca. Novčana naknada se obračunava i dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec. Ne iskazuje se u Obrascu JOPPD.
Poslodavci su dužni svoju obvezu kvotnog zapošljavanja pratiti putem aplikacije NERA. Putem navedene aplikacije poslodavci Zavodu elektroničkim putem dostavljaju e-izjave, e-najave, e-izvješća i e-zahtjeve u svrhu obavještavanja o broju radnih mjesta koja se izuzimaju iz kvote, dostave ugovora o ispunjenju zamjenske kvote, izvještavanja o ispunjenju zamjenske kvote i dr.
Obveza kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom ne odnosi se na predstavništva stranih osoba, strana diplomatska i konzularna predstavništva, integrativne radionice i zaštitne radionice, poslodavce iz sektora proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja te novoosnovane poslodavce u razdoblju od 24 mjeseca od dana upisa u odgovarajući registar odnosno od dana ustrojavanja prema posebnom propisu.
Poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, kao i osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju mogu ostvariti poticaje u vidu subvencije plaće, sufinanciranja troškova prilagodbe mjesta rada, sufinanciranja troškova stručne podrške i druge vrste poticaja koje osigurava Zavod, a više informacija o tome se može dobiti ovdje.
Isto tako, poslodavci koji zapošljavaju više osoba s invaliditetom od propisane kvote kao i poslodavci koji zapošljavaju manje od 20 radnika, a među njima su osobe s invaliditetom, imaju pravo na novčane nagrade za razdoblje od najduže 12 mjeseci kontinuirano za svaku osobu s invaliditetom koju zaposle izvan kvote. Uvjeti za ostvarivanje novčane nagrade propisani su čl. 16., 17. i 18. Pravilnika.