Prema izmijenjenom Zakonu o doprinosima, pri isplati mjesečne plaće manje od 1.300,00 eura bruto, počevši od plaće za prosinac 2023. godine, poslodavac je dužan umanjiti osnovicu za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti. U članku se na deset primjera obrađuje način određivanja umanjenja osnovcie ovisno o visini bruto plaće, postupci koji se provode za radnika koji radi kod dva ili više poslodavaca u istom mjesecu, korištenje šifri za iskazivanje umanjenja osnovice u obrascu JOPPD, iskazivanje podataka u obrascu JOPPD i ispravak iskorištenog umanjenja osnovice ako se mjesečna plaća isplaćuje u dva ili više navrata, pa se drugom isplatom za isti mjesec korigira ranije iskorišteno umanjenje.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje od 1. prosinca 2023. i iskazivanje u obrascu JOPPD
Od 1. prosinca 2023. godine počinje primjena izmijenjenog Zakona o doprinosima kojim je uvedeno umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti za radnike kojima mjesečna bruto plaća iznosi manje od 1.300,00 eura. Izmjenama Pravilnika o doprinosima koji je na snazi od 2. prosinca 2023. detaljnije su uređeni postupci u slučaju isplate plaće u dva ili više navrata, pribavljanje izjava radnika koji su u određenom mjesecu u radnom odnosu kod dva ili više poslodavaca, te korištenje podataka Porezne uprave. Izmjenama Pravilnika o porezu na dohodak koje su na snazi od 2. prosinca 2023. izmijenjena je stranica B obrasca JOPPD, uvedene su šifre za iskazivanje umanjenja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti i omogućen jednostavniji postupak ispravka iskorištenog umanjenja pri isplati plaće u dva ili više navrata.
Umanjenje osnovice koristi se samo za doprinos za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti i ne može se primijeniti za doprinos za mirovinsko osiguranje individualne kapitalizirane štednje, niti za doprinose koji se obračunavaju kao doprinosi na plaću (doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje i dodatni mirovinski doprinos za staž osiguranja s povećanim trajanjem). Pravo na umanjenje osnovice ima svaki radnik kojemu plaća za određeni mjesec iznosi manje od 1.300,00 eura, neovisno o broju sati na koje se odnosi plaća i neovisno o ugovorenom tjednom radnom vremenu. Mjerodavan je podatak o ukupnoj mjesečnoj plaći radnika, pa za radnike koji su u određenom mjesecu u radnom odnosu kod dva ili više poslodavaca, svaki poslodavac koristi razmjerno umanjenje osnovice.
1. POČETAK PRIMJENE UMANJENJA OSNOVICE ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA MIROVINSKO OSIGURANJE
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima (Nar. nov., br. 114/23.) jedan je od devet poreznih zakona koji čine paket tzv. šestog kruga porezne reforme. Većina novih propisa stupa na snagu 1. siječnja 2024., a izmjene Zakona o doprinosima koje se odnose na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti stupile su na snagu 1. prosinca 2023. godine (ostale izmjene Zakona o doprinosima stupaju na snagu 1. siječnja 2024. godine). Razlog ranijeg stupanja na snagu izmjena Zakona o doprinosima povezan je s izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak prema kojemu se povećani osnovni osobni odbitak, novi iznosi osobnih odbitaka za uzdržavane članove, nova porezna tarifa i nove porezne stope primjenjuju od 1. siječnja 2024. godine. Poslodavci koji u tekućem mjesecu isplaćuju plaću za prethodni mjesec, pri isplati plaće za prosinac 2023. koju će isplaćivati u siječnju 2024. godine, na toj će plaći primijeniti novine koje se odnose na obvezu doprinosa i novine koje se odnose na obračun poreza na dohodak po odbitku. Samo će poslodavci koji plaću za prosinac isplaćuju u prosincu, novine u obračunu doprinosa početi primjenjivati na plaći za prosinac, a novine u obračunu predujma poreza na dohodak na isplatama koje će obavljati od 1. siječnja 2024. godine.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa detaljnije je uređeno Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o doprinosima (Nar. nov., br. 143/23.) koji je na snazi od 2. prosinca 2023. godine. Novim čl. 16.a Pravilnika o doprinosima uređeni su postupci i obveze poslodavaca u slučaju isplate plaće u dva ili više navrata, pribavljanje izjava radnika koji su u određenom mjesecu u radnom odnosu kod dva ili više poslodavaca, te korištenje podataka Porezne uprave o pravu na umanjenje osnovice za radnike koji su u određenom mjesecu bili u radnom odnosu istovremeno kod dva ili više poslodavaca.
Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 143/23.) koje su na snazi od 2. prosinca 2023. godine, izmijenjena je stranica B obrasca JOPPD, uvedene su nove šifre za iskazivanje umanjenja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti i omogućen je jednostavniji postupak ispravka iskorištenog umanjenja osnovice ako se mjesečna plaća isplaćuje u dva ili više navrata, pa se drugom isplatom za isti mjesec korigira ranije iskorišteno umanjenje.
2. ZA KOJE SE RADNIKE KORISTI UMANJENJE OSNOVICE?
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa koristi se za radnike kojima je mjesečna osnovica za obračun doprinosa propisana čl. 21. Zakona o doprinosima i iznosi manje od 1.300,00 eura. Ova se osnovica primjenjuje za:
- radnike koji su zaposleni kod poslodavca sa sjedištem u RH i rade na području RH (puno i nepuno radno vrijeme, na neodređeno i na određeno, državljani RH i stranci, zaposleni korisnici mirovina, radnici koji rade s polovinom radnog vremena a u drugoj polovini radnog vremenu koriste pravo na dopust prema Zakonu o rodiljnim i roditeljima potporama)
- radnike koji su zaposleni kod poslodavca sa sjedištem u RH, a rade u više država članica EU (na temelju potvrde A1 za rad u više država)
- radnike koji su zaposleni kod poslodavca sa sjedištem u drugoj državi članici EU, a rade na području RH i pripadaju sustavu socijalnog osiguranja RH, i
- zaposlene članove uprave trgovačkih društava, izvršen direktore, likvidatore i upravitelje zadruga.
Za sve se ove osobe umanjenje osnovice za obračun doprinosa koristi ako im je mjesečna plaća manja od 1.300,00 eura.
Umanjenje osnovice se ne može koristiti za sljedeće osobe koje jesu osiguranici obveznog osiguranja i ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada:
- radnike koji su zaposleni kod poslodavca sa sjedištem u RH, a poslodavac ih je uputio na rad u inozemstvo u drugu državu EU ili u treću zemlju (na temelju potvrde A1 za radnike izaslane u EU i na temelju Tiskanice 4 za radnike izaslane u ugovorne države i u treće zemlje) – za njih je osnovica za obračun doprinosa propisana čl. 37. Zakona o doprinosima
- izabrane i imenovane dužnosnike koji dužnost obavljaju uz pravo na plaću – osnovica je propisana čl. 27. Zakona o doprinosima
- fizičke osobe obveznike poreza na dobit koji sebi isplaćuju poduzetničku plaću koja se oporezuje kao dohodak od nesamostalnog rada – osnovica za obračun doprinosa propisana je čl. 82. Zakona o doprinosima, i
- pomorce članove posade broda u međunarodnoj plovidbi kojima se zarada, uz propisane uvjete, oporezuje kao dohodak od nesamostalnog rada – za njih je osnovica za plaćanje doprinosa propisana čl. 60. Zakona o doprinosima.
Tablica 1. Osiguranici koji ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada za koje se koristi/ne koristi umanjenje osnovice
Opis | Umanjenje osnovice za plaću manju od 1.300,00 eura | |
Radnik zaposlen u RH koji radi u RH | DA | |
Radnik zaposlen u RH za kojega je poslodavac pribavio potvrdu A1 za rad u više država | DA | |
Zaposleni član uprave trgovačkog društva, izvršni direktor, likvidator i upravitelj zadruge | DA | |
Radnik zaposlen u RH kojega je hrvatski poslodavac izaslao na rad u inozemstvo – u EU ili u treće zemlje | NE | |
Stjecatelj poduzetničke plaće | NE | |
Izabrani i imenovani dužnosnik koji funkciju obavlja uz isplatu plaće | NE | |
Pomorci na brodovima u međunarodnoj plovidbi | NE |
Umanjenje osnovice se ne koristi za osiguranike kojima se ne isplaćuje plaća, a za koje je propisana obveza doprinosa na mjesečnu osnovicu, npr. za osobe na stručnom osposobljavanja bez zasnovanog radnog odnosa, udomitelje, osobe koje su osigurane kao njegovatelji HRVI, osobe koje obavljaju samostalno djelatnost i dr. Isto tako, umanjenje osnovice se ne koristi u slučaju kad osobe u radnom odnosu ne ostvaruju pravo na plaću, već im se doprinosi plaćaju na propisanu mjesečnu osnovicu (neplaćeni dopust, neopravdani izostanak, bolovanje za koje radnik nema pravo na naknadu plaće, produženo mirovinsko osiguranje stalnih sezonskih radnika i dr.).
3. UMANJENJE OSNOVICE ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA MIROVINSKO OSIGURANJE GENERACIJSKE SOLIDARNOSTI
3.1. Plaća na koju se odnosi umanjenje osnovice za obračun doprinosa
13.1.1. Mjesečna plaća
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti odnosi se na plaću koja se isplaćuje u bruto iznosu manjem od 1.300,00 eura mjesečno. Umanjenje se odnosi na primitak koji se prema čl. 21. Zakona o doprinosima smatra mjesečnom bruto plaćom, što znači da obuhvaća:
- plaću sa rad obavljen u jednom mjesecu, zajedno sa svim dodacima na koje radnik ima pravo, neovisno o broju odrađenih radnih sati u tom mjesecu, tako da se u propisani limit uključuje i plaća za prekovremeni rad ostvarena radom u određenom mjesecu
- naknadu plaće za razdoblja opravdanog izostanka s posla, koju na svoj teret isplaćuje poslodavac i koja se prema poreznim propisima smatra plaćom (npr. naknada plaće za godišnji odmor, za bolovanje na teret poslodavca, za plaćeni dopust, za dane blagdana i neradnih dana koje radnik nije radio i dr.).
Umanjenje se primjenjuje pri obračunu doprinosa iz plaće, neovisno o broju odrađenih radnih sati u određenom mjesecu i neovisno o broju sati za koje mu se isplaćuje mjesečna plaća i/ili naknada plaće na teret poslodavca, te neovisno o razdoblju provedenom u radnom odnosu u određenom mjesecu. Iznosimo sljedeće primjere:
- za radnika koji je u dijelu mjeseca radio, a za dio mjeseca ostvaruje pravo na naknadu plaće za bolovanje na teret poslodavca, umanjenje se primjenjuje ako je ukupni mjesečni primitak tj. plaća za obavljeni rad i naknada plaće za bolovanje na teret poslodavca zajedno manja od 1.300,00 eura
- za radnika koji je u dijelu mjeseca radio ili je u dijelu mjeseca koristio pravo na bolovanje na teret poslodavca, a u drugom razdoblju toga mjeseca koristio bolovanje na teret HZZO-a, umanjenje se primjenjuje na dijelu plaće i/ili naknade plaće koja se isplaćuje na teret poslodavca
- za radnika zaposlenog s nepunim radnim vremenom kojemu je to jedini radni odnos, umanjenje se primjenjuje na njegovu mjesečnu plaću ako plaća iznosi manje od 1.300,00 eura bruto, tj. mjerodavna je visina mjesečne plaće, a ne ugovoreno radno vrijeme.
Radnici koji su istovremeno zaposleni kod dva ili više poslodavaca (nepuno radno vrijeme kod svakog poslodavca, puno radno vrijeme kod jednog i dodatni rad kod drugog poslodavca i druge kombinacije ugovorenog tjednog fonda radnog vremena), pravo na umanjenje osnovice ostvaruju na svotu ukupne mjesečne bruto plaće, tj. samo ako im plaća kod svih poslodavaca kod kojih su u radnom odnosu iznosi manje od 1.300,00 eura bruto.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa se primjenjuje na mjesečnoj razini i smatra se konačnim obračunom. Ne provodi se godišnji obračun obveznih doprinosa.
3.1.2. Minimalna plaća za 2023. i za 2024. godinu
Osnovica za obračun doprinosa je plaća na koju radnik ima pravo. Za cijeli mjesec proveden na radu radnik ima pravo najmanje na minimalnu plaću, a za rad kraći od punog mjeseca, pravo na razmjerni dio minimalne plaće. Minimalna plaća propisana uredbom Vlade RH iznosi:
- za 2023. godinu – 700,00 eura bruto (Uredba o visini minimalne plaće za 2023. godinu, Nar. nov., br. 122/22)
- za 2024. godinu – 840,00 eura bruto (Uredba o visini minimalne plaće za 2024. godinu, Nar. nov., br. 125/23).
Za radnike zaposlene kod poslodavaca na koje je proširena primjena kolektivnog ugovora, minimalnim plaćama se smatraju plaće prema složenosti poslova kako je određeno odnosnim kolektivnim ugovorom. Na snazi su odluke o proširenoj primjeni tri kolektivna ugovora: za graditeljstvo, za ugostiteljstvo i za pomorce u linijskom obalnom pomorskom prijevozu.
Prema Kolektivnom ugovoru za graditeljstvo, minimalne plaće prema složenosti, iznose:
- do 31. ožujka 2024. – u rasponu od 780,00 do 2.000,00 eura
- od 1. travnja 2024. – u rasponu od 820,00 do 2.000,00 eura.
Kolektivni ugovor za ugostiteljstvo je na snazi dio 31. prosinca 2023., ako se ne sklopi novi, produžena primjene traje još tri mjeseca, a njime su plaće prema složenosti grupirane u četiri platna razreda, u rasponu od 700,00 do 900,00 eura.
U djelatnostima na koje je proširena primjena Kolektivnog ugovora za pomorce na brodovima koji obavljaju prijevoz u linijskom obalnom pomorskom prometu (Nar. nov., br. 93/23. i 138/23. – Odluka) minimalne plaće su određene prema zvanjima pomoraca, ali ne mogu iznositi manje od minimalne plaće.
Ako je plaća određena kolektivnim ugovorom koji se primjenjuje na temelju odluke o proširenoj primjeni, manja od iznosa minimalna plaće određene uredbom Vlade RH, na radnika se primjenjuje povoljnije pravo, tj. minimalna plaća propisana Uredbom vlade RH.
Za radnika zaposlenog s nepunim radnim vremenom, minimalna plaća se određuje razmjerno.
3.1.3. Mjesečna plaća i najniža osnovca za obračun doprinosa
Osnovica za obračun doprinosa za osobe u radnom odnosu je mjesečna plaća na koju imaju pravo prema izvorima radnog prava kojima je ugovorena ili određena plaća, ali ne može biti manja od najniže osnovice za obračun doprinosa određene prema Zakonu o doprinosima. Primjenjuje se sljedeće pravilo:
- ako je mjesečna plaća veća ili jednaka propisanoj najnižoj osnovici za obračun doprinosa – doprinosi se obračunavaju na svotu plaće na koju radnik ima pravo, i
- ako je mjesečna plaća manja od propisane najniže osnovice za obračun doprinosa – doprinosi se obračunavaju na najnižu osnovicu za obračun doprinosa.
3.1.4. Ostali primici koji se smatraju plaćom za koje nije dozvoljeno umanjenje osnovice
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti ne može se primijeniti pri isplati primitaka koji se u poreznom smislu smatraju plaćom, a odnose se na primitke koji su definirani čl. 22. Zakona o doprinosima. To su primici po osnovi naknada, nagrada, potpora i otpremnina u dijelu koji se isplaćuje iznad propisanog neoporezivog iznosa. Na primjer, umanjenje osnovice ne može se primijeniti pri isplati naknade za neiskorišteni godišnji odmor koja se u ukupnoj svoti smatra plaćom, ne može se koristiti pri isplati oporezivih dijelova jubilarnih nagrada, oporezivog dijela pomoći za bolovanje duže od 90 dana, oporezive otpremnine i dr. Također, umanjenje osnovice se ne može koristiti pri isplati bonusa i primitaka koji se odnose na više mjeseci ili na cijelu godinu provedenu u osiguranju.
Naknade, potpore, nagrade i otpremnine su u većini kolektivnim ugovorima i pravilnicima o radu u pravilu ugovorena odnosno određene u neto svoti, što znači da se preračunavanje oporezivog dijela tih prava na bruto svotu primitka koji se smatra plaćom, od 1. prosinca 2023. godine neće mijenjati sa stajališta utvrđivanja obveze doprinosa.
3.2. Za koje se doprinose primjenjuje umanjenje osnovice?
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa pri isplati mjesečne plaće odnosi se samo na obvezu doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti (I. stup obveznog mirovinskog osiguranja) koji se plaća po stopi od 20% ili po stopi od 15%, ovisno o tome je li radnik osiguranik samo u prvom ili u oba stupa obveznog mirovinskog osiguranja.
Umanjenje osnovice se ne može primijeniti pri obračun sljedećih obveznih doprinosa:
- doprinosa za mirovinsko osiguranje individualne kapitalizirane štednje koji se plaća kao doprinos iz bruto plaće (po stopi od 5%)
- doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje koji se obračunava kao doprinos na plaću (po stopi do 16,5%)
- dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje koji se plaća za osiguranike s pravom na staž osiguranja s povećanim trajanjem (stope za prvi i za drugi stup ovise o tome koliko se mjeseci staža ostvaruje za 12 mjeseci efektivnog trajanja radnog odnosa i o tome je li zaposlenik osiguran samo u prvom ili i u drugom obveznom mirovinskom stupu).
3.3. Iznos umanjenja osnovice za obračun doprinosa
Iznos umanjenja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti ovisi o iznosu plaće koji se radniku isplaćuje za određeni mjesec, i to:
- radniku koji za određeni mjesec ostvaruje bruto plaću u iznosu do 700,00 eura, osnovica za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti umanjuje za 300,00 eura;
- radniku koji ostvaruje mjesečnu bruto plaću u iznosu većem od 700,00 eura (700,01 euro i više) do iznosa manjeg od 1.300,00 eura, mjesečna osnovica za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje se umanjuje za iznos izračunan sljedećom formulom:
0,5 x (1.300,00 – ukupan iznos bruto plaće za određeni mjesec).
Ukupan iznos umanjenja koje može iznositi u rasponu od 300,00 do 0,01 euro koristi se bez obzira na broj dana provedenih u osiguranju određenog mjeseca i bez obzira radi li se o punom ili o nepunom radnom vremenu. Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti povećava svotu ostvarenog dohotka, a time posredno i osnovicu za obračun poreza na dohodak. Većina poslodavaca će početi primjenjivati umanjenje osnovice za obračun doprinosa u siječnju 2024. godine, paralelno s izmjenama u sustavu oporezivanja dohotka, pa će povećani osobni odbitak uveden izmjenama Zakona o porezu na dohodak, a ovisno o odlukama lokalnih jedinica možda i niža porezna stopa, neutralizirati učinak povećanja dohotka zbog manje plaćenog doprinosa za mirovinsko osiguranje.
4. ISKAZIVANJE UMANJENJA OSNOVICE U OBRASCU JOPPD
Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak, od 2. prosinca 2023. godine izmijenjena je stranica B obrasca JOPPD. Izmjene se odnose isključivo na način iskazivanja plaće radnika za koje se koristi odnosno ne koristi umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje. Za tu je svrhu izmijenjen sadržaj podataka u polju 7.2. i polju 12.9. na stranici B, tj. u poljima koja su se prije ove izmjene koristila za iskazivanje obveze doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
U polju pod 7.2. iskazivati će se šifra kojom se označava primjenjuje li se ili ne primjenjuje umanjenje osnovice. Pravilnikom su propisane sljedeće šifre:
- 0 – ako stjecatelj nema pravo na umanjenje
- 1 – ako stjecatelj ima jednog poslodavca
- 2 – ako se za stjecatelja koriste podaci Porezne uprave o iznosu umanjenja mjesečne osnovice
- 3 – ako stjecatelj ima više poslodavaca i dostavlja izjavu o iznosima mjesečnih bruto plaća.
Za radnika koji u određenom mjesecu radi samo kod jednog poslodavca, koristiti će se:
- – šifra 0 – ako se ne umanjujem osnovica, ili
- – šifra 1 – ako se umanjuje osnovica, i to i u slučaju kad se osnovica umanjuje za najviši iznos od 300,00 eura i u slučaju kad se umanjuje za iznos izračunan prema propisanoj formuli.
Za radnika koji je u istom mjesecu bio u radnom odnosu kod dva ili više poslodavaca (nepuno radno vrijeme kod dva ili više poslodavaca, dodatni rad, promjena poslodavca u toku istog mjeseca i dr.) koristiti će se:
- – šifra 0 – ako se ne umanjuje osnovica
- – šifra 2 – ako se za umanjenje osnovice koriste podaci o plaći prethodnog mjeseca preuzeti sa mrežnih stranica Porezne uprave, što je moguće samo ako je radnik u prethodnom mjesecu bio zaposlen kod dva ili više poslodavaca
- – šifra 3 – ako radnik u mjesecu za koji se isplaćuje plaća ima više poslodavca i svim je poslodavcima dostavio izjavu o visini bruto plaće koju će primiti kod svakog poslodavca.
U polju pod 12.9. iskazivati će se iznos umanjenja ili uvećanja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti. Ako se osnovica/plaća iskazana u polju pod 12. umanjuje, iznos pod 12.9. se iskazuje bez predznaka, a u slučaju isplate plaće u dva navrata, pa se u svrhu korekcije prethodno iskorištenog umanjenja treba uvećati osnovicu na drugoj isplati, iznos u polju pod 12.9. iskazuje se s predznakom minus (-).
U polju pod 12. i nadalje će se iskazivati osnovica u visini plaće, a ako je plaća manja od propisane osnovice, iskazivati će se propisana osnovica (npr. najniža mjesečna osnovica, osnovica propisana za članove uprave). Svota mirovinskog doprinosa iskazana u polju pod 12.1. rezultanta je kombinacije podataka iskazanih pod 7.2. (šifra), polja 12. (plaća/osnovica) i polja 12.9. (iznos umanjenja ili uvećanja osnovice).
Novi obrazac JOPPD je na snazi od 2. prosinca 2023. i može se koristiti pri isplati plaće za studeni na kojoj se ne primjenjuje umanjenje osnovice, već se za sve stjecatelje pod 7.2. koristi šifra 0.
5. UMANJENJE OSNOVICE ZA RADNIKA ZAPOSLENOG KOD JEDNOG POSLODAVCA
5.1. Obračun iznosa umanjenja ovisno o visini mjesečne plaće
Za određivanje iznosa koji umanjuje osnovicu za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti mjerodavan je iznos primitka koji se prema čl. 21. Zakona o doprinosima smatra mjesečnom plaćom, neovisno o tome je li radnik zaposlen s punim ili s nepunim radnim vremenom i neovisno o broju sati na koje se odnosi primitak. Umanjenje će se provoditi za zaposlene s punim radnim vremenom i za zaposlene s nepunim radnim vremenom, pri isplati primitka koji se prema poreznim propisima smatra plaćom, bilo da se isplaćuje za cijeli mjesec ili za dio mjeseca.
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa propisano je samo pri isplati primitka koji je Zakonom o doprinosima definiran kao mjesečni primitak. Ako se zaposleniku isplaćuje primitak koji se prema čl. 22. Zakona o doprinosima smatra ostalim primitkom, osnovica za obračun svih doprinosa je ukupna svota primitka koja se isplaćuje radniku.
Primjer 1. – Mjesečna plaća do 700,00 eura, nepuno radno vrijeme, zaposlenje kod jednog poslodavca
Korisnik mirovine je u radnom odnosu s nepunim radnim vremenom, 20 sati tjedno i to mu je jedini radni odnos, nema drugog poslodavca. Radio je cijeli prosinac 2023. i za prosinac 2023. godine, zajedno sa svim dodacima, ima pravo na plaću u iznosu 600,00 eura. Osiguran je samo u prvom mirovinskom stupu. Pri isplati plaće poslodavac provodi sljedeći obračun doprinosa:
Opis | Iznos u eurima |
Bruto mjesečna plaća za nepuno radno vrijeme | 600,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 300,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(600 – 300,00 ) |
300,00 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 20% | 60,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 0,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 0,00 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 60,00 |
Dohodak
(600,00 – 60,00) |
540,00 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 600,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 99,00 |
U obrascu JOPPD, na stranici B podaci se iskazuju na sljedeći način:
Primjer 2.– Mjesečna plaća od 700,01 eura do iznosa manjeg od 1.300,00 eura
Zaposlenik je u radnom odnosu s punim radnim vremenom, osiguranik je drugog mirovinskog stupa. Radio je cijeli prosinac 2023. i za prosinac 2023. godine, zajedno sa svim dodacima, ima pravo na plaću u iznosu 1.200,00 eura. Pri isplati plaće poslodavac provodi sljedeći obračun doprinosa:
Opis | Iznos u eurima |
Bruto mjesečna plaća – 168 sati | 1.200,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I.
0,5 x (1.300,00 – 1.200,00) |
50,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(1.200,00 – 50,00 ) |
1.150,00 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 172,50 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 1.200,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 60,00 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 232,50 |
Dohodak
(1.200,00 – 232,50) |
967,50 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 1.200,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 198,00 |
U obrascu JOPPD, na stranici B, biti će iskazani sljedeći podaci:
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti uključuje i slučajeve kada radnik za neke sate u mjesecu ima pravo na plaću ili na naknadu plaće na teret poslodavca, a za preostale sate mu obveza doprinosa miruje jer ostvaruje neoporezivi primitak na teret HZZO-a (npr. bolovanje nastavno od 43. dana, komplikacije u trudnoći, rodiljni i roditeljski dopust, očinski dopust i dr.).
Primjer 3. – Plaća radnika koji dio mjeseca bio na bolovanju na teret HZZO-a
Radnik je zaposlen s punim radnim vremenom od 40 sati tjedno, ima pravo na mjesečnu plaću u iznosu 1.500,00 eura mjesečno, zajedno sa svim dodacima. Za mjesec prosinac 2023. godine, od ukupno 168 radnih sati, za 88 sati ostvaruje pravo na naknadu plaće za bolovanje na teret poslodavca, a za preostalih 80 sati poslodavac mu isplaćuje naknadu za bolovanje na teret HZZO-a (naknada na teret HZZO-a je neoporezivi primitak radnika i poslodavac na taj primitak ne obračunava doprinose). Pretpostavimo da za 84 sata radnik ima pravo na naknadu plaće za bolovanje na teret poslodavca u iznosu 637,50 eura bruto. Radnik je osiguranik drugog stupa obveznog mirovinskog osiguranja.
Iako se radi o radniku koji u slučaju kada radi cijeli mjesec nema pravo na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje jer mu je mjesečna plaća veća od 1.300,00 eura, za mjesec u kojemu primitak po osnovi mjesečne plaće i/ili naknade plaće koja se za porezne svrhe smatra plaćom iznosi do 1.300,00 eura, ostvaruje pravo na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske saldiranosti. Poslodavac provodi sljedeći obračun obveznih doprinosa:
Opis | Iznos u eurima |
Bruto mjesečna naknada plaće za bolovanje na teret poslodavca – 84 sata | 637,50 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 300,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(637,50 – 300,00 ) |
337,50 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 50,63 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 637,50 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 31,88 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 82,51 |
Dohodak
(637,50 – 82,51) |
554,99 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 637,50 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 105,19 |
Podaci u obrascu JOPPD:
5.2. Isplata mjesečne plaće u dva ili više navrata
Ako se plaća za određeni mjesec isplaćuje u više navrata, umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti primjenjuje se pri prvoj isplati. Prema čl. 21. st. 4. Zakona o doprinosima, ukoliko na temelju iznosa drugog dijela mjesečne plaće proizlazi da je umanjenje trebalo biti veće, preostali dio umanjenja koristi se pri sljedećim isplatama za određeni mjesec. Ova situacija je u praksi moguća samo ako je prvi dio mjesečne bruto plaće manji od 300,00 eura.
Primjer 4. – Isplata mjesečne plaće u dva navrata; na drugom dijelu se koristi razlika umanjenja
Radnik je zaposlen s nepunim radnim vremenom, mjesečna bruto plaća iznosi 500,00 eura. Mjesečna plaća se isplaćuje u dva navrata: prvi dio kao akontacija prvog radnog dana u mjesecu za plaću za prethodni, a drugi dio do 15. u mjesecu. Prvi dio plaće iznosi 250,00 eura, a drugi dio također 250,00 eura. Obračun doprinosa je sljedeći:
Opis | Iznos u eurima | |
Prvi dio plaće | Drugi dio plaće | |
Bruto mjesečna plaća za nepuno radno vrijeme | 250,00 | 250,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 250,0 | 50,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup | 0,00 | 200,00 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 0,00 | 30,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 250,00 | 250,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 12,50 | 12,50 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 12,50 | 42,50 |
Dohodak | 237,50 | 207,50 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 250,00 | 250,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 41,25 | 41,25 |
Poslodavac će za svaku isplatu na dan isplate primitka Poreznoj upravi dostaviti obrazac JOPPD koji će na stranici B imati sljedeće podatke:
U praksi će se kod poslodavaca koji mjesečnu plaću isplaćuju u dva navrata češće događati situacije da je iznos umanjenja osnovice koji je korišten na prvoj isplati, kad se uzme u obzir druga isplata i izračuna ukupna mjesečna plaća, prevelik, pa se na drugom dijelu plaće provodi ispravak umanjenja. Ovisno o iznosu prvog i drugog dijela mjesečne plaće, moguće je da prema svoti ukupne plaće radnik nema pravo na umanjenje osnovice, iako je umanjenje korišteno pri isplati prvog dijela plaće.
Postupak korigiranja umanjenja iskorištenog na prvoj isplati uređen je izmjenama i dopunama Pravilnika o doprinosima. U tom slučaju, ne treba ispravljati obračun prvog dijela isplaćene mjesečne plaće, već se pri isplati drugog dijela plaće uvećava osnovica za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti za iznos prekomjerno korištenog umanjenja pri isplati prvog dijela plaće. To se postiže iskazivanjem na stranici B obrasca JOPPD, u polju pod 12.9., iznosa za koji treba uvećati osnovicu, s predznakom minus (-). U tom slučaju osnovicu za obračun doprinosa uvećava iznos koji je iskazan u polju 12.9. U polju pod 7.2. koristi se šifra 1, jednako kao u slučaju kad iznos pod 12.9. umanjuje osnovicu.
Primjer 5. – Isplata plaće u dva navrata, drugi dio umanjuje pravo na umanjenje osnovice
Mjesečna plaća se isplaćuje u dva navrata: prvi dio plaće iznosi 600,00 eura, a drugi dio iznosi 500,00 eura. Obračun doprinosa je sljedeći:
Opis | Obračun prvog dijela plaće | Obračun drugog dijela plaće | Ukupna mjesečna plaća |
Bruto mjesečna plaća za nepuno radno vrijeme | 600,00 | 500,00 | 1.100,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 300,00 | – | 100,00 |
Uvećanje osnovice za obračun doprinosa za mio I. za previše korišteni iznos na prvoj isplati | – | 200,00 | – |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup | 300,00 | 700,00 | 1.000,00 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 45,00 | 105,00 | 150,00 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 600,00 | 500,00 | 1.100,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 30,00 | 25,00 | 55,00 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 75,00 | 130,00 | 205,00 |
Dohodak | 525,00 | 370,00 | 895,00 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 600,00 | 500,00 | 1.100,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 99,00 | 82,50 | 181,50 |
Pokazujemo način iskazivanja podataka na stranici B obrasca JOPPD pri isplati prvog i pri isplati drugog dijela plaće.
5.3. Plaća radnika koji u toku mjeseca mijenja ugovoreno tjedno radno vrijeme
Za umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti mjerodavan podatak je ukupni iznos mjesečne plaće koju radnik kao obvezni osiguranik ostvaruje po osnovi radnog odnosa. Promjena ugovorenog tjednog radnog vremena utječe na visinu plaće, a za korištenje umanjenje mjerodavni su podaci o ukupnoj mjesečnoj plaći odnosnog radnika.
Primjer 6. – Plaća radnika koji u toku mjeseca promijeni ugovoreno radno vrijeme
Radnik je do 10. prosinca 2023. bio zaposlen s nepunim radnim vremenom u trajanju 20 sati tjedno, a od 11. prosinca mu se aneksom ugovora o radu ugovoreno radno vrijeme mijenja u puno radno vrijeme. Za razdoblje od 1. do 10. prosinca radnik je za odrađena 24 sata nepunog radnog vremena ostvario plaću sa svim dodacima u iznosu 189,00 eura, a za razdoblje do 11. do 31. prosinca ima pravo na plaću i na naknadu plaće za dane blagdana koje nije radio, ukupno 120 sati, u iznosu 840,00 eura. Ukupna plaća radnika za mjesec prosinac 2023. godine iznosi 1.029,00 eura bruto i ispunjeni su uvjeti za umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti. Obračun doprinosa je sljedeći:
Opis | Iznos u eurima |
Bruto mjesečna plaća za prosinac 2023. | 1.029,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I.
0,5 x (1.300,00 – 1.029,00) |
135,50 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(1.029,00 – 135,50 ) |
893,50 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 134,03 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 1.029,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 51,45 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje iz plaće | 185,48 |
Dohodak
(1.029,00 – 185,48) |
843,52 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 1.029,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 169,79 |
Podsjećamo da je poslodavac obvezan plaću ovog radnika u obrascu JOPPD iskazati u dva reda, u jednom redu za razdoblje radnog odnosa s nepunim radnim vremenom, a u drugom redu za razdoblje trajanja radnog odnosa s punim radnim vremenom (koriste se odgovarajuće šifre u polju pod 9. na stranici B obrasca JOPPD). Podaci u obrascu JOPPD:
5.4. Isplata plaće manje od najniže mjesečne osnovice
Primjer 7. – Plaća niža od najniže mjesečne osnovice za obračun doprinosa
Radnik je cijeli mjesec prosinac bio na bolovanju na teret poslodavca. Naknada za bolovanje na teret poslodavca kod toga se poslodavca određuje prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, u visini 70% prosječne plaće koja je radniku isplaćena u šest mjeseci koji prethode mjesecu u kojemu je započeto obilovanje. Radnik je tijekom cijelog šestomjesečnog razdoblja primao minimalnu plaću u iznosu 700,00 eura mjesečno, pa mu naknada za prosinac iznosi 490,00 eura bruto. Taj je iznos manji od propisane najniže mjesečne osnovice za obračun doprinosa koja iznosi 519,53 eura. Kako se radniku isplaćuje plaća manja od 700,00 eura, on ima pravo na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za najviši dozvoljeni iznosa, tj.za 300,00 eura.
Dakle, za određivanje iznosa umanjenja mjerodavna je visina plaće, pa kad se prema visini plaće utvrdi pravo na umanjenje osnovice, za taj se za iznos umanjuje osnovica za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti. Poslodavac provodi sljedeći obračun doprinosa:
Opis | Iznos u eurima |
Bruto naknada plaće za prosinac 2023. | 490,00 |
Najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa | 519,53 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(519,53 – 300,00 ) |
219,53 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 32,93 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 519,53 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 25,98 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje iz plaće | 58,91 |
Dohodak
(490,00 – 58,91) |
431,09 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 519,53 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 85,72 |
Primjer 8. – Plaća člana uprave trgovačkog društva u iznosu manjem od mjesečne osnovice propisane za člana uprave
Član uprave trgovačkog društvu zaposlen je u društvu u kojemu obavlja tu funkciju, s ugovorenom minimalnom plaćom u iznosu 700,00 eura, uvećano za dodatak za radni staž. Zaposlen je s punim radnim vremenom, a za obračun obveze doprinosa za njega je propisana najniža mjesečne osnovica koja za 2023. godinu iznosi 888,67 eura bruto. Plaća koja mu se isplaćuje iznosi 750,00 eura, pa ima pravo na umanjenje osnovice u iznosu koji se izračunava ovako:
(1.300,00 – 750,00) = 550,00 x 0,5 = 275,00 eura.
Za njega je propisana osnovica u iznosu 888,67 eura, pa se slično kao u prethodnom primjeru osnovica za obračun doprinosa umanjuje za 275,00 eura.
Opis | Iznos u eurima |
Bruto plaća za prosinac 2023. | 750,00 |
Propisana osnovica za obračun doprinosa | 888,67 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup
(888,67 – 275,00 ) |
613,67 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 92,05 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 888,67 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 44,43 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje iz plaće | 136,48 |
Dohodak
(750,00 – 136,48) |
613,52 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 888,67 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 146,63 |
5.4. PROMJENA POSLODAVCA U TOKU MJESECA I UMANJENJE OSNOVICE
Čl. 21.a st. 6. Zakona o doprinosima, uređen je način korištenja umanjenja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti za radnika koji u toku mjeseca promijeni poslodavca. Ako radnik u toku mjeseca uspostavi novo osiguranje po osnovi radnog odnosa, radnik koji želi koristiti umanjenje osnovice, mora svim poslodavcima kod kojih je u odnosnom mjesecu radio i ostvario pravo na plaću, dostaviti izjavu o iznosu bruto plaće kod svakog poslodavca. Ako radnik zatraži, svaki poslodavac mu je dužan dati podatak o iznosu bruto plaće koju će mu isplatiti (čl. 16.b., st.5. Pravilnika o doprinosima)
Propisan je rok u kojemu je radnik dužan dostaviti izjavu bivšem i novom poslodavcu. Radnik je dužan svim poslodavcima dostaviti izjavu prije isplate plaće kod poslodavca koji prvi isplaćuje plaću za mjesec u kojemu je radniku prestao radni odnos odnosno u kojem je zasnovao radni odnos kod novog poslodavca.
Ako radnik ne dostavi izjavu o iznosima bruto plaće koju će primiti kod svakog poslodavca, ne može se koristiti umanjenje osnovice za obračun doprinosa. Što ako radnik izjavu o bruto plaći koju će primiti kod svakog poslodavca, dostavu samo jednom poslodavcu? Poslodavac kojemu je dostavljena izjava, na temelju tih podataka izračunava razmjerno učešće plaće koju isplaćuje u ukupnoj mjesečnoj plaći i u tom razmjeru koristi umanjenje osnovice za obračun doprinosa. Ako poslodavac i/ili radnik opetovano zlorabe ovaj institut, Porezna uprava može poduzeti sankcije.
Primjer 9. – Promjena poslodavca u toku mjeseca
Radnik je do 17. prosinca 2023. bio zaposlen kod poslodavca A i za to razdoblje ostvario pravo na plaću u iznosu 450,00 eura, a od 18. prosinca 2023. se zapošljava kod novog poslodavca B kod kojega će za razdoblje od 18. do 31. prosinca ostvariti plaću u iznosu 350,00 eura. Ako radnik želi koristiti pravo na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje, a ima na to pravo jer mu ukupna mjesečna plaća za prosinac kod oba poslodavca iznosi 500,00 eura, dužan je prije isplate plaće svakom poslodavcu dostaviti izjavu o svoti plaće na koju za dane radog odnosa u prosincu ima pravo kod svakog od poslodavaca. Ako radnik dostavi izjave, svaki poslodavac pri obračunu plaće koju isplaćuje primjenjuje razmjerni dio umanjenja osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje, na sljedeći način:
Ukupno umanjenje osnovice iznosi:
0,5 x ( 1.300,00 – 950,00) = 0,5 x 350,00 = 175,00 eura
Poslodavac A izračunava:
učešće u mjesečnoj plaći: (450,00 : 950,00) x 100 = 47,37 %
učešće u umanjenju: 47,37 % od 175,00 eura = 82,90 eura
Poslodavac B izračunava:
učešće u mjesečnoj plaći: (500,00 : 950,00) x 100 = 52,63 %
učešće u umanjenju: 52,63 % od 175,00 eura = 92,10 eura
Svaki poslodavac na temelju primljene izjave provodi sljedeći obračun doprinosa:
Opis | Iznos u eurima | |
Poslodavac A | Poslodavac B | |
Bruto plaća za dio mjeseca | 450,00 | 500,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 82,90 | 92,10 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup | 367,10 | 407,90 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 55,07 | 61,19 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 450,00 | 500,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 22,50 | 25,00 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 77,57 | 86,19 |
Dohodak | 372,43 | 413,81 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 450,00 | 500,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 74,25 | 82,50 |
U obrascu JOPPD svaki će poslodavac na stranici B obrasca JOPPD u polju pod 7.2. koristiti šifru 3. Ta će šifra Poreznoj upravi dati informacijo da je radnik dostavio izjavu svim svojim psoldoavcima od kojih za odnosni mjeseca potražuje plaću.
Ako radnik ne dostavi izjavu, niti jedan poslodavac pri isplati plaće nema uvjete i ne može umanjiti osnovicu za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje. Što ako radnik naknadno, nakon par mjeseci dostavi potrebne izjave, kako bi primio razliku neto plaće, uvažavajući odredbe propisa radnog prava prema kojima potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju u roku 5 godina (čl. 139. Zakona o radu, Nar. nov. br. 93/14. – 151/22.)? U tom bi slučaju poslodavci trebali ispraviti obračun plaće i ispraviti podatke u obrascu JOPPD.
Ako je radniku radni odnos prestao prije isteka mjeseca, a radnik se do kraja toga mjeseca nije zaposlio kod novog poslodavca i nije uspostavio novi status u osiguranju, poslodavac umanjuje osnovicu za obračun doprinosa prema propisanim pravilima, tj. ovisno o svoti plaće koju mu se isplaćuje za mjesec u kojemu je prestao radni odnos. Pri tome poslodavac mora provjeriti na stranicama Porezne uprave je li radnik u toku toga mjeseca uspostavio novu osnovu osiguranja kod drugog poslodavca ili po drugoj osnovi. Prema najavi, Porezna uprava će bivšem i novom radnikovom poslodavca osigurati uvid u te podatke.
6. UMANJENJE OSNOVICE ZA RADNIKA KOJI JE ISTOVREMENO U RADNOM ODNOSU KOD VIŠE POSLODAVACA
Za radnika koji je u istom mjesecu zaposlen kod dva ili više poslodavaca, npr. nepuno radno vrijeme kod dva ili više poslodavaca, puno radno vrijeme kod jednog i dodatni rad kod drugog poslodavca i druge kombinacije, svaki poslodavac koristi umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti razmjerno učešću plaće koju on isplaćuje u odnosu na ukupnu mjesečnu plaću toga radnika kod svih poslodavaca zajedno, uz uvjet da ukupna mjesečna plaća iznosi manje od 1.300,00 eura. Za izračun razmjernog učešća plaće koju isplaćuje određeni poslodavac u ukupnoj mjesečnoj plaći toga radnika, svakom radnikovom poslodavcu potreban je podatak o visini mjesečne plaće koju isplaćuje drugi poslodavac (ili više drugih poslodavac). Taj podatak poslodavci pribavljaju iz sljedećih izvora:
- izjave radnika o broju poslodavaca i iznosu bruto plaće kod svakog poslodavca za određeni mjesec, koju radnik treba dostaviti prije isplate plaće koja se prva isplaćuje u tom mjesecu, a ako radnik ne dostavi izjavu ili se izjasnio da je neće dostavljati
- prema podacima Porezne uprave o pravu na umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje prema podacima za prethodni mjesec, a ako koristi podatke Porezne uprave, mora ih koristiti najtanje dva mjeseca uzastopno.
Porezna uprava će za radnika koji je u prethodnom mjesecu radio kod dva ili više poslodavaca na svojim mrežnim stranicama objaviti iznos (svotu) umanjenja osnovice koju koristi svaki radnikov poslodavac. Neće se objaviti podaci o visini bruto palce, niti podaci o razmjernom učešću plaće svakog od poslodavaca u ukupnoj mjesečnoj plaći, već će Porezna uprava „u pozadini“ prema načelu razmjernosti izračunati svotu umanjenja osnovice koju koristi svaki od radnikovih poslodavaca. Ta će se iznos umanjenja primijeniti na plaći koja se možda razlikuje od plaće prethodnog mjeseca temeljem kojega je Porezna uprava utvrdila pravo na umanjenje osnovice. Porezna uprava će podatke o iznosu umanjenja objavljivati drugog radnog dana nakon proteka mjeseca za koji se obračunava plaća, npr.:
- pri obračuna plaće za prosinac 2023. koristiti će se podaci o umanjenju osnovice koje će Porezna uprava izračunati na temelju plaće za studeni 2023. i objaviti 3. siječnja 2024.
- pri obračuna plaće za siječanj 2024. koristiti će se podaci o umanjenju osnovice koje će Porezna uprava izračunati na temelju plaće za prosinac2023. i objaviti 2. veljače 2024., itd.
Primjer 10. – Mjesečna plaća radnika zaposlenog kod dva poslodavca
Radnik je zaposlen kod dva poslodavca, kod svakog s nepunim radnim vremenom. Plaća za prosinac 2023. godine kod poslodavca A iznosi 500,00 eura, a kod poslodavca B iznosi 700,00 eura. Zaposlenik je osiguranik drugog mirovinskog stupa. Plaća koja je isplaćena za prethodni mjesec (za studeni 2023. godine) je kod poslodavca A iznosila 580,00 eura, a kod poslodavca B je iznosila 700,00 eura. Radnik nije poslodavcima dostavio izjavu o plaći za mjesec za koji mu se obračunava plaća, pa svaki poslodavac uvidom u podatke Porezne uprave o ukupnoj plaći radnika za prethodni mjesec utvrđuje iznos umanjenja koji taj poslodavca može koristiti.
Prema podacima Porezne uprave, objavljenima na mrežnim stranicama poslodavac A umanjuje osnovicu za obračun doprinosa za 4,53 eura, a poslodavac B za 5,47 eura.
Kako je Porezna uprava izračunala te podatka? Radnik je za prethodni mjesec primio ukupnu mjesečnu plaću kod oba poslodavca u iznosu 1.280,00 eura, od čega 580 eura kod poslodavca A i 700 eura kod poslodavca B. Razmjerno učešće plaće poslodavca A i poslodavca B u ukupnoj mjesečnoj plaći radnika prema podacima za prethodni mjesec iznosi:
Poslodavac A: (580,00 : 1.280,00) x 100 = 45,31%
Poslodavac B: (700,00: 1.280,00) x 100 = 54,69 %
Ukupno umanjenje osnovice za obračun doprinosa prema plaći prethodnog mjeseca iznosi:
0,5 x (1.300,00 – 1.280,00 ) = 10,00 eura
Poslodavac A ima pravo na plaći za mjesec prosinac umanjiti osnovicu za obračun doprinosa za prvi mirovinski stup za 45,31%, tj. za 4,53 eura.
Poslodavac B ima pravo na plaći za mjesec prosinac umanjiti osnovicu za obračun doprinosa za prvi mirovinski stup za 5,47 eura.
Ni poslodavac A ni poslodavac B neće imati uvid u ukupnu radnikovu plaću, neće sami izračunavati razmjerno učešće, već će samo preuzeti podatak o iznosu (svoti) umanjenja osnovice koji svaki od njih koristi pri obračunu doprinosa za mirovinsko osiguranje. Pri isplati plaće svaki poslodavac provodi sljedeći obračun doprinosa:
Opis | Iznos u eurima | |
Poslodavac A | Poslodavac B | |
Bruto mjesečna plaća za nepuno radno vrijeme | 500,00 | 700,00 |
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mio I. | 4,53 | 5,47 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio I. stup | 495,47 | 694,53 |
Iznos doprinosa za mio I. stup – 15% | 74,32 | 104,18 |
Osnovica za doprinos iz plaće za mio II. stup | 500,00 | 700,00 |
Iznos doprinosa za mio II. stup – 5% | 25,00 | 35,00 |
Ukupno doprinosi za mirovinsko osiguranje | 99,32 | 139,18 |
Dohodak | 400,68 | 560,82 |
Osnovica za doprinos na plaću za zdravstveno osiguranje | 500,00 | 700,00 |
Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje – 16,5% | 82,50 | 115,50 |
U obrascu JOPPD svaki će poslodavac na stranici B u polju pod 7.2. koristiti šifru 2 koja označava da se za umanjenje osnovice koriste podaci Porezne uprave. U postupku preuzimanja obrasca JOPPD, Porezno tijelo će kroz sustav logičkih, formalnih i matematičkih kontrola upozoriti obveznika ispostavljanja obrasca JOPPD ako je podatak o umanjenju osnovice objavljen na stranicama Porezne uprave preuzeo u netočnom iznosu. U primjeru broj 10., stranica B obrasca JOPPD će sadržavati sljedeće podatke:
7. UTJECAJ UMANJENJA OSNOVICE NA PRAVA U MIROVINSKOM OSIGURANJU
Umanjenje osnovice za obračun i plaćanje doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti neće utjecati na prava osiguranika u tom sustavu. Osnovica za ostvarivanje visine mirovine je bruto plaća, tj. podatak iskazan u polju pod 12. na stranici B obrasca JOPPD, neovisno tome što je doprinos za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti plaćen na iznos manji od bruto plaće.
8. KORIŠTENJE OSLOBOĐENJA OD OBVEZE DOPRINOSA ZA OBVEZNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
Umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje generacijske solidarnosti za radnike s mjesečnom plaćom manjom od 1.300,00 eura bruto ne utječe na korištenje oslobođenja od obveze doprinosa na plaću za određene radnike. Ako su ispunjeni propisani uvjeti, poslodavac i nadalje ima pravo na oslobođenje od obveze doprinosa na mjesečnu plaću za:
- radnika zaposlenog na neodređeno vrijeme koji je na datum zaposlenja kod toga poslodavca mlađi od 30 godina (trajanje oslobođenja je do pet godina)
- radnika zaposlenog na određeno ili na neodređeno vrijeme koji nema mirovinskog staža (trajanje oslobođenja je do godinu dana), i
- radnika zaposlenog na neodređeno vrijeme koji je u trenutku zaposlenja stariji od 29 godina a dijete je poginulog ili nestalog branitelja Domovinskog rata (trajanje oslobođenja je do pet godina).
Novouvedeno umanjenje osnovice za obračun doprinosa za mirovinsko osiguranje za zaposlene s mjesečnom plaćom manjom od 1.300,00 eura je fiskalni poticaj povećanju neto plaća i ne utječe na korištenje ovih ranije uvedenih olakšica koje smanjuju rashode poslodavca.